جایگزین گاز r134

در این مقاله، می خواهیم در خصوص گازهای مبرد و جایگزین گاز r134 مطالب مهمی را ارائه دهیم. لطفا تا انتهای این مطلب کاربردی، ما را همراهی نمایید.

در جهان امروز با صنعتی شدن اکثر فناوری ها و کشورهای پیشرفته یا در حال پیشرفت، روز به روز به ابزار و مواردی که انسان آن ها را در کارهای خود مورد استفاده قرار می دهد، افزوده می شود.

یکی از موارد پر استفاده، گازهای مبرد می باشند. امروزه، گازهای مبرد در صنعت دارای کاربرد زیادی هستند که انسان برای پیشبرد کارهای خود، از آن استفاده می کنند. اما در این بین چیزی که اهمیت زیادی دارد، این است که باید در نظر گرفت که آیا استفاده از این گاز برای محیط زیست خطر آفرین است یا خیر. آیا کار با آن ها برای بدن انسان مضر است یا نه.

آسیب به محیط زیست

انسان ها تا به امروز آسیب های قابل توجهی به محیط زیست زده و تغییرات منفی زیادی بر روی زمین ایجاد کرده اند. امروزه با دانش ها و آگاهی بیشتر، تقریبا همه یقین دارند که با مصرف بی رویه منابع طبیعی و ساخت منابع مضر برای محیط زیست، تنها به بهانه راحت تر کردن کا ها برای انسان امروزی، به هییچ وجه نه کار عاقلانه ای برای نسل امروز است و نه عمل منصفانه ای برای نسل های آینده.

لذا در تمامی امور، امروزه بشر سعی می کند تا در کنار رسیدن به اهداف خود، صدمات کمتری نیز به محیط پیرامون خود وارد بیاورد.

یکی از گازهای مورد استفاده ی زیاد بشر، گاز r134 است.

این گاز، کاربردهای زیادی در صنایع دارد که ما تمام آن ها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که مضرات و فواید آن برای بشر و محیط زیست چیست و چه چیزهای باعث شده است که بسیاری از صنعتکاران بزرگ، دنبال جایگزین گاز r134 باشند.

ما جایگزین گاز r134 را به شما معرفی کرده و آن را نیز موشکافانه به بررسی خواهیم گذاشت.

بنابراین با ما تا انتهای مقاله ” جایگزین گاز r134″ همراه باشید.

آن چه در این مقاله خواهید خواند:
 1. گاز مبرد چیست؟
 2. آشنایی با گاز R134
 3. گاز R134چه ویژگی هایی دارد؟
 4. انواع مبردهای گازی را نام ببرید.
 5. چند نکته در باره گاز R134 و مقایسه  با  R12
 6. گازهای R134 با خلوص بالا کدامند؟
 7. کمپرسور گاز مبرد R134
 8. چند نکته کوتاه راجع به جایگزین گاز r134
 9. جایگزین گاز r134 و موارد مصرف آن در خودروها
 10. موارد ایمنی گاز R134
 11. روش عوض کردن گاز R12 و جایگزین گاز r134
 12. چرا وکیوم می کنند؟
 13. گاز R1234yf جایگزین گاز r134
 14. قیمت گاز R1234yf
 15. روغن سازگار با گاز R134
 16. کاربرد گاز مبرد R134a
 17. مشخصات گاز مبرد R134
 18. جمع بندی

 

گاز مبرد چیست؟

گاز مبرد چیست؟
گاز مبرد چیست؟

مبرد مایعی است که در طول یک چرخه، از مایع به گاز تبدیل می شود و پس از سرد شدن، از گاز به مایع تبدیل می شود. گاز مبرد معمولاً در سیستم های تهویه مطبوع مجهز به چرخه تبرید برای خنک سازی محیط استفاده می شود.

تاریخچه گاز مبرد در سیستم های تهویه مطبوع و اسپلیت

تاریخچه گاز مبرد در سیستم های تهویه مطبوع و اسپلیت
تاریخچه گاز مبرد در سیستم های تهویه مطبوع و اسپلیت

در زمانی که کولر گازی ظهور پیدا کرد، یعنی در اواسط قرن نوزدهم، اتر به عنوان مبرد استفاده می شد. در چنین شرایطی بود که کولرهای گازی اختراع و روانه بازار شد. زمان سپری شد و اسپلیت های استفاده کننده از موادی مانند دی اکسید کربن و آمونیاک در کمپرسور نیز در بازار افزایش یافتند.

پس از چندین دهه، پیشرفت علم و فناوری و توجه بیشتر به محیط زیست و ایمنی محیط زیست، استفاده از این نوع مبرد به دلیل آتش سوزی و خطرات گوناگون، به تدریج ممنوع شد. در سال 1926 توماس میدگلی گاز R22 را معرفی نمود.  این مبرد، غیرقابل اشتعال و سمی است و کارایی بالاتری نسبت به مبردهای قبلی دارد.

R22  درابتدای کار مورد استفاده قرار گرفت و قدمت آن بیشتر از سایر همتایان خود به حساب می آید. ولی بعد از گذشت مدتی، مضرات آن مشخص گردید و دانشمندان برای جایگزینی آن R410 را توصیه کردند که از ترکیب گازهای R32 و R125به دست آمد. این گاز در مقایسه با R22 مضرات کمتری برای محیط زیست داشت.

طبقه بندی مبردها بر اساس مواد

طبقه بندی مبردها بر اساس مواد
طبقه بندی مبردها بر اساس مواد

از نظر ترکیب شیمیایی، مبردها به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • گروه اول؛ کلروفلوروکربن ها (CFC) هستند که محبوب ترین نوع مبردها هستند که مهمترین اعضای آن ها R11، R12، R113، R114  و R115 هستند.
 • گروه دوم؛ هیدروکلرو فلوروکربن ها (HCFCs) هستند که R22 و R123 در آن عضو هستند.
 • دسته سوم؛ هیدروفلوروکربن ها (HFC) هستند که از R410A، R407C، R404A  و R134A  تشکیل شده اند.
 • گروه چهارم؛ آمونیاک، دی اکسید کربن و پروپان را که مبردهای طبیعی هستند، شامل می شود.

هما نطور که در ابتدای مطلب عرض کردیم، مبردها در محیط اطراف خود کم تاثیر نیستند. از تاثیرات آن ها که بسته به نوعشان متفاوت است، می توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

پتانسیل تخریب لایه اوزون  (ODP)

پتانسیل گرمایش جهانی (GWP)

آشنایی با گاز R134

آشنایی با گاز R134
آشنایی با گاز R134

در ابتدای مقاله ” جایگزین گاز r134 ” لازم است تا کمی درباره مفهوم آن حرف بزنیم و بدانیم که ماهیت آن چیست.

این گاز جزو متداول ترین و پر کاربرد ترین مبردها می باشد که نقش مهمی را در صنعت وسایل سرمایشی ایفا می کند. در طول روز، و گاهی بدون این که متوجه شویم، با آن سر و کار داریم.

اگر بخواهیم اطلاعات بیشتری از آن به شما ارائه دهیم، باید بگوییم که گاز R134 با فرمول شیمیایی CH2FCF3 و با نام آیوپاک 1،1،1و2 شناخته می شود.

این گاز را همچنین می توان یکی از مهم ترین جایگزین های گاز مبرد  R12دانست.

این درحالی است که امروزه حتی گازهای مهم تر و بهتر و تاثیر گذارتری که از لحاظ ساخت ویژه تر هستند، کاندید برای جایگزین گاز r134 هستند.

از این گاز امروزه استفاده های زیادی می شود و به یکی از پر کاربرد ترین ها تبدیل شده است. اما نمی توان ایرادات آن و زیان هایی که برای طبیعت و محیط زیست دارد را نادیده گرفت. هر چقدر که پر طرفدار و کارامد باشد، باز هم مشخص است که برای دنیای ما مضر بوده و در صورت امکان، باید از گازهای جایگزین گاز r134 به جای آن استفاده نمود.

گاز R134 چه ویژگی هایی دارد؟

گاز R134 چه ویژگی هایی دارد؟
گاز R134 چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که گفته شد، گاز R134 در حال حاضر با فرمول CH2FCF3 شناخته شده و برای استفاده به مردم عرضه می گردد. وزن مولکولی این گاز 102.03 gr/molبوده و نقطه انجمادی برابر با -96.6  درجه سانتی ‌گراد دارد.

این گاز در نقطه ی منفی 26.1 درجه سانتی‌ گراد به جوش می آید و اصطلاحا نقطه جوش آن این عدد است.

نقطه جوش پایین این گاز باعث شده است که خاصیت سرمایشی و خنک کنندگی داشته باشد. به همین دلیل است که در صنایع متعدد، قابلیت استفاده دارد.

لازم به ذکر است که نقطه بحرانی گاز R134، 101.1 درجه سانتی‌ گراد است. خاصیت جذب کنندگی رطوبت این گاز 30 درصد بیشتر از گاز مبرد R12 است که عدد بالایی محسوب می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست گاز مبرد r404a چیست دیدن کنید.

انواع مبردهای گازی

انواع مبردهای گازی
انواع مبردهای گازی

در این قسمت از مقاله جایگزین گاز r134 می خواهیم انواع مبردهای گازی را نام برده و هر یک را به اختصار معرفی نماییم.

گاز R11

این گاز به چیلرهای سانتریفیوژ D با فشار کم و حجم زیاد، اختصاص دارد. از این گاز می توان به عنوان یک گاز ایمن یاد کرد. چراکه قابلیت اشتعال نداشته و غیر سمی است.

گاز R12

استفاده های زیادی از این گاز می شود. به همین سبب، یکی از گازهای پر کاربرد است.

در چیلرهای فشار مثبت بزرگ و سیستم ‌های تهویه مطبوع خودرو، سیستم های تبرید هرمتیک کوچک و بسیاری دیگر از فناوری های مشابه می توان از این گاز بهره جست و استفاده کرد.

گاز R22

از این گاز هم می توان به عنوان یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین گازها نام برد. برای دستگاه های مختلف که از کمپرسور استفاده می کنند، کارایی این گاز از اهمیت زیادی برخوردار است. در کولرهای گازی نیز از همین گازاستفاده می شود. با تمام این ها می توان گاز R22 را معروف ترین گاز مبردهای فریونی دانست.

گاز R134

موضوع بحث این مقاله جایگزین گاز r134 می باشد. لذا در بخش های مختلف آن به این گاز پرداخته و راجع به آن حرف خواهیم زد. در اینجا نیز توضیح مختصری ارائه می شود.

یکی از ویژه ترین گازهای مبردهای فریونی همین گاز  R134 است. به همین علت در بازار به سهولت و فراوانی قابل مشاهده است. از این گاز به عنوان جایگزین گاز R12 نیز یاد می شود. این ها تماما مواردی هستند که این گاز را به یکی از پر فروش ترین ها تبدیل کرده است.

گاز R404

این گاز از ترکیب شدن سه گاز فریونی دیگر به وجود آمده است. لذا به جای بسیاری از گازهای بیرونی مثل گاز R22 مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های گوناگونی مثل گاز مبرد ماشین، چیلرها، گاز مبرد یخچال های فروشگاه هایی که مواد غذایی را نگه می دارند و مواردی از این دست، از موارد استفاده این گاز به حساب می آیند.

گاز R407

این گاز را نیز می توان ترکیبی از گازهای R134، R32 و R125 دانست. گاز R407 ویژگی هایی دارد که آن را به شدت شبیه به گاز فریون R22 می کند.

گاز R410

این گاز را نیز می توان متعلق به دسته پر فروش ترین گازهای مبرد دانست. در بازار این گاز را در قالب یک کپسول می توان در مارک های متنوعی پیدا کرد. درباره مهم ترین مورد استفاده آن می توان به کولر گازی اسپلیت و دیگر کولرهای گازی اشاره کرد.

گاز R507 و گاز R502

گاز  R507 به عنوان یک گاز پر خطر برای محیط زیست شناخته می شود لذا بسیاری از متخصصین، گاز R502 را جایگزین مناسبی برای آن می دانند. در یخچال های خانگی و صنعتی و همچنین برخی از کمپرسورها که قیمت زیاد بالایی ندارند، از این گاز استفاده می شود.

چند نکته در باره گاز R134 و مقایسه با گاز R12

چند نکته در باره گاز R134 و مقایسه با گاز R12
چند نکته در باره گاز R134 و مقایسه با گاز R12

گاز R134 امکان جذب رطوبت را به میزان بالایی داراست و با خاصیت غیر سمی بودن و داشتن یک فیلتر مخصوص و جداگانه، قابلیت اشتعال نیز ندارد.  99/95  درصد خلوصی است که برای این گاز برآورد شده است. همچنین به یک قابلیت دیگر می توان اشاره کرد. این که این گاز، روغن طبیعی را با روغن مصنوعی ترکیب نمی کند و تنها روغنی که دارد، پلی استر است.

همچنین مهم است که بدانیم تا در مقایسه با گاز R12 شارژ کمتری داشته و نقطه جوشش در دمای 27- درجه است.

گاز R134 با تجزیه شدن در برابر آتش، باعث تولید بخار اسیدی فسوژن می شود. این گاز در چنین شرایطی به یک عنصر خطرناک تبدیل می شود.

زیرا در تماس این گاز با بدن، سوزش چشم اتفاق می افتد و حتی ممکن است با نشست در ریه ها، بسیار خطر سازتر باشد. اگر در محیطی باشید که حجم اینگ از در آنجا بالای 20 درصد باشد، به احتمال زیاد در صورت تنفس از هوای آن فضا، ضربان قلب شما نا منظم گشته و حتی امکان این وجود دارد که توهم را نیز تجربه کنید.

اما با تمام این ها، تحقیقات ثابت کرده است که این گاز را می توان جایگزین مناسبی برای گاز CFC-R11 دانست. در رابطه با جایگزینی ها باید بگوییم که می تواند به جای گاز  R12 نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

به شرط آن که از همان کندانسور و آواپراتور قبلی استفاده نماید. این عمل مستلزم اضافه کردن 20 درصد به طول لوله مویی است. احتمالا تا این بخش از مقاله ” جایگزین گاز r134″ دانستید که در صد رطوبت پذیری و جذب رطوبت گاز R134   بیشتر از گاز R12   است.

حتما در ابتدای کار باید روغن گاز را تا انتها خارج کنید

به این نکته توجه کنید که وقتی گاز R134 را جایگزین گاز R12 می کنیم، حتما در ابتدای کار باید روغن گاز را تا انتها خارج کرده و در یک محیط خشک به جای آن روغن پلی اویل استر بریزیم. توجه داشته باشید که گازی که جایگزین R12   می شود، باید نصف آن باشد. چرا که نشتی گاز در R134  از R12  بیشتر می باشد.

مولکول R134   کوچک است و بیشترین رطوبتی که می تواند حمل یا جذب کند  gm100 می باشد. از این رو وجود آب در سیستم برودتی گاز، حتی اگر اندازه یک قطره باشد، می تواند کل سرما زدایی را دچار مشکل نماید.

در گاز R134   هیچ اتم کلری وجود ندارد و به این ترتیب از مبردهای غیر مخرب لایه اوزون به حساب می آید. اگر بخواهیم یک بار دیگر دو گاز R134 و R12 را به مقایسه بگذاریم، باید بگوییم که ضریب هدایت حرارتی، گرمای داخلی و انتقال حرارت در گاز R134 بهتر است و می توان آن را با محیط زیست، سازگارتر دانست.

گازهای R134 با خلوص بالا کدام می باشند؟

گازهای R134 با خلوص بالا کدام می باشند؟
گازهای R134 با خلوص بالا کدام می باشند؟

آن دسته از گازهایی که مقدار خلوص آن ها بیش از 99 درصد باشد، در حقیقت جزو گازهای مبرد R134 با خلوص هستند. اکثر گازهایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، بالای 90 درصد خلوصیت دارند. لذا 90 درصد از حجم گاز R134 از گاز اصلی تشکیل می شود و مابقی، آن هایی می باشند که از گاز اصلی جداسازی گشته اند.

این تمام مطلبی بود که می توانستیم در رابطه با خصلت این گاز به شما بگوییم.

کمپرسور گاز مبرد R134

با توجه به این نکته که گاز مبرد R134  در مقایسه با کمپرسور R12کمتر دارای حجم خاص است (چیزی حدود 10 تا 25 درصد ) و جابجایی آن نیز کم است، شما باید بتوانید ظرفیت سیلندر بزرگتری را برای کمپرسور گاز مبرد R134 انتخاب کنید. این امر، خروجی کمپرسور مبرد  R134 را تا 10 درصد افزایش می دهد.

روغن کمپرسور گاز مبرد مصنوعی R134 پلی استر نامیده می شود و رطوبت را به شدت جذب می کند. به عبارت دیگر، 100 برابر توانایی جذب آب از روغن معدنی را دارد.

این روغن با گاز مبرد R134 سازگار است، می تواند حل شود و برای عایق سیم پیچ موتور مناسب است. روغن معدنی با مبردهای HFC سازگاری چندانی ندارد. زیرا قابل حل شدن نیست و برای مبرد R134 مناسب نیست.

چند نکته کوتاه راجع به جایگزین گاز r134

شما در حال مطالعه مقاله ” جایگزین گاز r134″ می باشید. دعوت می کنیم در ادامه مبحث، به نکات زیر توجه فرمایید:

کندانسور مبرد و اواپراتور R134

کمپرسور گاز مبرد R134 جابجایی نسبتاً بیشتری در مقایسه با کمپرسورهای قبلی دارد، بنابراین لازم است  تا کندانسور حدود 10 درصد افزایش حجم داشته باشد. با این حال، اپراتورها و خازن ها عموماً برای مبردهای R12 طراحی شده اند. از مبرد R134 نیز می توان استفاده کرد.

فیلتر درایور گاز مبرد R134

به دلیل رطوبت سنجی زیاد گاز مبرد  R134، ضروری است که از فیلتر درایور استفاده شود که بتواند در کمترین حالت، یک چهارم بیشتر از فیلتر درایور مبرد R12 آب جذب کند.

لوله مبرد گاز مویرگی R12

بسته به شرایط ترموفیزیکی مبرد گاز R12، شما باید 10 تا 15 درصد طول لوله مویی مبرد R12 بلندتر را انتخاب کنید.

پمپ خلاء مبرد گاز R12

خلاء به این معنی است که فشار سیستم به اندازه کافی پایین است، برای شارژ و گاز مناسب است و می تواند تمام آب باقیمانده در چرخه ی بخار را تخلیه کند. به همین ترتیب، مطمئن شوید که داخل سیستم خشک است.

بنابراین، توصیه می شود که از پمپ خلاء قوی با ظرفیت 8 متر مکعب در ساعت استفاده کنید. در مورد گاز مبرد  R134، باید در تمیزی محیط کار، روش تخلیه، استفاده از تجهیزات خاص مانند شارژر مبرد  R134، اندازه گیری و اتصالات هنگام سرویس لوله های ورودی و خروجی دقت شود. شما باید اتصال سیستم را ببندید. از نفوذ رطوبت و هوای کثیف به سیستم مبرد R134 تا لحظه ی قبل از شارژ، جلوگیری می کند.

رطوبت زدایی با گاز R134

روغن پلی استر، آب اطراف را جذب می کند و همچنین آب بیشتری را سریعتر و بهتر از روغن معدنی جذب می کند.

تا زمانی که رطوبت در سیستم بیش از 100ppm باشد، می تواند باعث خوردگی و خرابی کمپرسور شود. کل سیستم باید کاملاً آب بندی شود و روغن باید به طور کامل در یک بسته آب قرار گیرد تا از نفوذ آلودگی و رطوبت جلوگیری شود.

جایگزین گاز r134 و موارد مصرف آن در خودروها

جایگزین گاز r134 و موارد مصرف آن در خودروها
جایگزین گاز r134 و موارد مصرف آن در خودروها

ایجاد دمای متوسط ​​و مناسب در کابین خودرو در فصل تابستان و زمستان، نقش بسیار مهمی در روند ایجاد محیطی مناسب برای راحتی راننده و سرنشینان خودرو دارد.

به همین دلیل، تهویه مطبوع کامیون ها و خودروهایی که در مسافت های بسیار طولانی با آن برخورد می کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا تأثیر مستقیم آن بر حجم کار راننده و تعداد ساعات رانندگی راننده بسیار مهم است و شرایط موجود در فضای کابین خودرو، باعث تهویه آن و استفاده از رطوبت و دمای مناسب و بهبود عملکرد راننده می شود.

دو ویژگی که اکثر مردم با آن آشنایی نسبی دارند، دمای خشک و رطوبت نسبی است. دمای خشک، دمایی است که توسط موتورهای معمولی نشان داده می شود و رطوبت نسبی میزان رطوبت یا بخار آب را در فضا مشخص می کند. به همین دلیل، رطوبت کاملاً خشک، رطوبت نسبی است که 0 درصد است و هوای اشباع دارای رطوبت نسبی 100 است.

استفاده از سیستم تهویه مطبوع در خودروها

استفاده از سیستم تهویه مطبوع در خودروها
استفاده از سیستم تهویه مطبوع در خودروها

تقریبا در یک قرن پیش، خودرو برای اولین بار اختراع و ابداع گردید، اما استفاده از تهویه مطبوع مناسب در خودروها برای تحقق آن، حدود چهل سال به طول انجامیده است. در این زمان، سرعت فضای نصب تهویه در خودروها به حدی افزایش یافت که در دنیای امروزی، اکثر خودروها و کشورهای توسعه یافته که خودرو تولید می کنند، این سیستم تهویه را در ویژگی ها و اولویت های خود برای نصب بر روی خودروها قرار داده اند.

همه ی آن ها با ایجاد رقابت زیاد در بازار خودرو و خودروسازان، سعی می کنند تا سیستم تهویه مطبوع داخل خودرو را فراهم کرده و رضایت مشتریان خود را جلب کنند.

گاز مبردی که در اکثر خودروها مورد استفاده قرار می گیرد، گاز R12 است که سال های زیادی است که ثمر بخشی زیادی دارد. با وجود همه ی این ویژگی ها، این مبرد در ماده ای وجود دارد که با استفاده از تحقیقات دانشمندان، باعث از بین رفتن لایه ی اوزون شده و برای آن بسیار مضر است و تأثیر بسیار منفی بر محیط دارد.

لذا به دلیل تخریب لایه اوزون، یکی از گازهای مبردی که از آسیب و سوراخ شدن لایه اوزون جلوگیری می کند، یعنی گاز R134 با R12 جایگزین شد و از سال 1999 میلادی، همه خودروسازان در ایالات متحده از مبرد R134 برای اتومبیل های جدید استفاده کردند تا بتوانند در حفظ محیط زیست، اقدام موفقی انجام دهند.

موارد ایمنی گاز  R134

موارد ایمنی گاز  R134
موارد ایمنی گاز  R134

اقداماتی ضروری وجود دارد که رعایت آن ها در زمان کار و استفاده از این گاز، سطح ایمنی را بالا برده و احتمال آسیب و خطر را کاهش می دهد. به موارد زیر توجه کنید:

 • استفاده از کارگاهی که مجهز به سیستم تهویه برای در گردش بودن هوا باشد .
 • استفاده ضروری از وسایل ایمنی و تجهیزات ایمنی شامل: عینک، دستکش، ماسک و غیره
 • کارگاه مربوطه عاری از هر گونه رطوبت باشد و فضای آن تمیز باشد.
 • محل نگهداری سیلندر از تابش مستقیم نور خورشید و حرارت در امان باشد و در محیط مرطوب قرار گرفته نشود.
 • برای شارژ گاز مبرد R134، لازم است که از وسایل مخصوصی استفاده شود. چرا که ضریب انتشار بیشتری نسبت به گاز R12 دارد. بنابراین باید کوشید و تمام جوانب احتیاط را رعایت کرد.
 • در صورتی که با شرایطی روبرو شدید که این گاز نیاز به تعمیر داشت، سعی کنید تا آن را بازیافت کنید.

روش عوض کردن گاز R12 و جایگزین گاز r134

 • گام نخست مسلتزم این است که گاز مبرد R12 از سیستم خالی شود.
 • سپس کمپرسور آن را برداشته و روغنی که در آن وجود دارد را نیز خارج نمایید.
 • سپس لازم است تا کمپرسور را که روغن آن بیرون ریخته شده، از روغن پلی استر که مخصوص گاز مبرد R134 می باشد، به اندازه کافی و نیاز پر شود.
 • بعد از این که کمپرسور در جای خودش قرار گرفت و شارژ گاز مبرد R134 با فریون 12 انجام شد، قبل از این که روغن جدید با روغن قبلی ترکیب شده و جایگزین آن گردد، احتمال دارد تا مقداری در کار کردن، آهسته عمل کند.
 • لازم به ذکر است که فریون 12 که بازیابی کرده اید، می تواند برای تجزیه با استفاده از دستگاه خاصی که وجود دارد، استفاده شود.
 • پس از سه بار بازگرداندن کمپرسور، آن را برداشته و روغن را تخلیه کنید.
 • کمپرسور را با مقدار کافی روغن تازه پر کنید.
 • باید توجه داشته باشید که در این مرحله، 20 درصد به طول لوله مویی باید اضافه شود.
 • در صورت لزوم، یک فیلتر خشک کن XH7 یا XH9 نصب کنید.
 • پس از جوشکاری مناسب، سیستم را جاروبرقی بکشید.
 • به همین ترتیب پس از تخلیه، عملیات شارژ را شروع کرده و مطمئن شوید که از فشارسنج سه لوله استفاده شده است.

پس از شارژ، مقدار گاز مبرد R134 تقریباً دو برابر می شود، اما پس از آن می توان از آن برای بررسی ترموستات و اندازه گیری سرمایه مورد نیاز استفاده کرد.

درب کمپرسور

مراقب باشید تا هنگام تعویض در محیط مرطوب، درب کمپرسور یا سایر لوازم خانگی را باز نکنید.

اندازه اواپراتور برای تعویض، تغییر نمی کند.

خازن، گنجایش افزایش تا حدود 10  increase  را دارد.

در زمان کار کردن اگر با واشر یا شلنگ سر و کار داشتید، لازم است که حتما برای گاز مبرد R134 مناسب باشد.

از آنجایی که مولکول گاز R134 کوچکتر از گاز مبرد R12 است، احتمالاً یک جریان سرد در آن انتشار می یابد، بنابراین باید جوش خوبی انجام شود.

حداکثر رطوبت باقیمانده در سیستم نباید بیش از 100 میلی گرم باشد.

سطح خلاء باید به گونه ای باشد که حدود 3٪ جیوه داشته باشد.

تشخیص نشت گاز R134 حتما باید با دستگاهی که مخصوص خودش است، انجام پذیرد و دستگاه های عمومی برای این کار سفارش و توصیه نمی شود.

توجه کنید که دمای خروجی کمپرسور، برای گاز R134 اندکی کم ر از دمای گاز R12 است.

کارآیی هر فدک سرد عملا یکسان است. R134 در نقطه جوشی تقریبا به اندازه 5 درجه بیشتر از گاز R12 به جوش می آید و باید با فشاری بالاتر از فشار گاز R12 جوشانده شود، بنابراین هوای بیشتری در کندانسور مورد نیاز است. بنابراین، فشار کمتری در دستگاه اندازه گیری گاز R134 وجود خواهد داشت.

چرا وکیوم می کنند؟

نقطه جوش فریون (مبرد) در حضور هوا زیاد خواهد بود و برای خنک سازی دقیق مناسب نیست. بنابراین هنگام تخلیه خلاء ایجاد می شود و به دلیل کمبود هوا، نقطه جوش مبرد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به راحتی در اواپراتور تبخیر می شود. در واقع کمپرسور داغ نمی شود و مسیر گاز بهتر می شود و هیچ گونه گیرایی و انسداد در لوله مویی وجود نخواهد داشت و بار گاز بسیار بهتر خواهد بود.

شما درحال مطالعه مقاله ” جایگزین گاز r134″ هستید. دعوت می کنیم تا خواننده ادامه ی مطلب نیز باشید.

گاز R1234yf جایگزین گاز r134

گاز R1234yf جایگزین گاز r134
گاز R1234yf جایگزین گاز r134

R134  در حال حاضر مفیدترین و کارآمدترین گاز تبرید و سرمایش برای کولرهای گازی در جهان است و در سال 2011 تعداد زیادی از خودروسازان از گاز جدیدی به عنوان جایگزین در محصولات خود استفاده کردند.

یکی از مهمترین و کاربردی ترین ویژگی هایی که این گاز را بسیار محبوب کرده است، این است که گاز R1234yf موجود در آن در مقایسه با گاز R134 آسیب بسیار کمی به لایه اوزون وارد می کند. اما گاز R1234yf همه ویژگی ها و قابلیت های گاز R134 را دارد، به جز گزینه آسیب کمتر به لایه اوزون.

به همین دلیل است که به منظور حفاظت بیشتر از جهان اطراف و محیط زیست، آن ها از این نوع گاز R1234yf برای اتومبیل استفاده کردند و در تلاش هستند تا همه خودروها را برای استفاده از آن مجهز کنند.

اکثر شما می دانید که لایه اوزون سپری از اشعه های ماوراء بنفش خورشید برای زمین و همه حیات روی آن است و از اهمیت ویژه ای برای همه افرادی که در جهان زندگی می کنند، برخوردار است.

کاهش ضخامت لایه اوزون

اگر ضخامت لایه اوزون کاهش یابد، باعث ایجاد بیماری های مختلف در همه افراد می شود و تأثیر بسیار منفی بر جامعه و جهان خواهد گذاشت.

بیماری هایی که تخریب لایه اوزون بر انسان تأثیر می گذارد، شامل سرطان پوست و سایر بیماری های پوستی است. گازهای تهویه مطبوع خودرو در حین استفاده به هوای اطراف نفوذ می کند و در صورت استفاده مکرر، باعث آلودگی و تخریب لایه اوزون می شود که کاملاً برای محیط زیست، نامناسب است.

گازهای CFC و فریون را مواد تخریب کننده اوزون یا ODS می نامند. البته گازهای دیگری نیز وجود دارند که درصد آسیب لایه اوزون بسیار کمتری نسبت به R134 دارند، اما خواص آن ها شبیه R134 نیست.

بسیاری از دانشمندان در اکثر نقاط جهان تحقیقاتی انجام داده اند و تحقیقات آن ها نشان می دهد که لایه اوزون به دلیل استفاده بیش از حد از مبردها در حال خراب شدن و نازک شدن است. Dupont یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین ژنراتورهای گاز R134 است.

این شرکت در طول تحقیقات خود برای مقابله با این گاز و اثرات منفی آن تلاش های زیادی انجام داد، اما شکست خورد.

مطابق توافقنامه، بسیاری از کشورهایی که درگیر عوامل محیطی هستند،

مطابق توافقنامه، بسیاری از کشورهایی که درگیر عوامل محیطی هستند، باید برای کاهش عوامل منفی و تاثیری که عوامل منفی بر لایه اوزون دارند، تلاش کنند. این کشورها باید بتوانند در اسرع وقت، یک گاز جایگزین برای R134 معرفی کنند. این گاز جایگزین می تواند R1234yf باشد.

البته لازم به ذکر است که ایالات متحده از نظر قانونی به این توافق پایبند نیست، اما بسیاری از خودروسازان برای استانداردسازی محصولات خود گاز جدیدی به این شرکت ارائه می دهند.

همچنین لازم به ذکر است که ممکن است تزریق گاز R134 به جای گاز R1234yf میسر نباشد. زیرا ساختار قطعات به کار رفته در این دو نوع محصول در دو نوع کولر بسیار متفاوت است و هماهنگی یکسانی نخواهد داشت. بنابراین، در حال حاضر تولید گاز R134 متوقف نشده است، اما خودروهای جدید مدرن در جهان، با گاز جدید عرضه می شوند.

قیمت گاز R1234yf

قیمت گاز R1234yf
قیمت گاز R1234yf

طبیعی است که وقتی R1234yf برای اولین بار عرضه می شود، قیمت بالاتری در مقایسه با گاز مبرد R134 خواهد داشت. اما با افزایش دامنه استفاده و محبوبیت آن در بین مردم، قیمت آن به مرور کاهش می یابد.

R1234yf و R134 شباهت های زیادی دارند.از آنجا که این دو گاز شباهت های زیادی دارند، هنوز از نشتیاب گاز R134 می توان برای تشخیص نشت گاز R1234yf استفاده کرد. این گاز یک ترکیب ساده است و ترکیبی از چندین گاز نیست.

این گاز کمی قابل اشتعال است، اما نگران نباشید. خودروهایی که می توانند از این گاز استفاده کنند، دارای سنسورهای نشت قوی تری هستند.

همچنین باید توجه داشت که امروزه بسیاری از تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع خودرو قادرند تا با ایجاد تغییراتی در محصولات خود، قابلیت استفاده از گاز R1234yf را به تجهیزات خود اضافه کنند. به این ترتیب با اتصال کیت به دستگاه می توانند احتمال پر شدن دستگاه با گاز R1234yf را افزایش داده و بتوانند از این گاز استفاده کنند.

با توجه به سابقه طولانی تغییر انواع گازها در سال های اخیر، به نظر می رسد که تعداد زیادی و یا حتی تمام خودروهای موجود در چند سال آینده از این نوع گاز استفاده کنند تا برای محیط زیست مفیدتر بوده و آلودگی هوا را کاهش داده و به سلامت لایه اوزون، آسیب نزند.

روغن سازگار با گاز R134

روغن سازگار با گاز R134
روغن سازگار با گاز R134

روغن های سازگار با گاز R134 عبارتند از:

روغن پلی استر (POE)

روغن پلی آلکیلن گلیکول  (PAG)

لازم به ذکر است که روغن معدنی برای روانکاری مبرد R134 مناسب نیست و نباید استفاده شود. زیرا اگر گاز مبرد R134 با گاز معدنی مخلوط شود، بازده گاز مبرد R134 را کاهش می دهند و نمی توان با آن مخلوط کرد. ویژگی های خود را از دست داده و نمی تواند عملکرد لازم را داشته باشد.

روغن پلی استر مصنوعی دارای قابلیت جذب رطوبت قوی است، به همین دلیل می تواند بسیار اثر گذار و کاربردی باشد و کارایی گاز مبرد R134 را بهبود بخشد. روغن پلی استر می تواند رطوبت را در سیستم، جذب کرده و از خوردگی و سایش کمپرسور جلوگیری کند.

کاربرد گاز مبرد R134a

کاربرد گاز مبرد R134a
کاربرد گاز مبرد R134a
 • گاز مبرد R134 در کاربردهایی مانند لوازم خانگی استفاده می شود.
 • گاز مبرد R134 در کولرهای بسیار بزرگ نیز استفاده می شود.
 • گاز مبرد R134 همچنین تأثیر مفیدی بر تجهیزات خنک کننده خودرو دارد.
 • گاز مبرد R134 در چرخه های تبرید با دمای بالا و دمای متوسط ​​استفاده می شود.
 • گاز مبرد R134 در کمپرسورها (رطوبت گیرها) که هوا را فشرده می کنند نیز استفاده می شود.
 • گاز مبرد R134 نقش بسیار مهمی در خنک کننده کامپیوتر دارد.
 • گاز مبرد R134 به عنوان یک گاز خنثی، به طور گسترده ای در سیستم تهویه مطبوع خودروهای جدید استفاده می شود.
 • گاز مبرد R134 به عنوان یک محرک برای آئروسل ها و به عنوان یک ماده دمنده برای اکستروژن فوم استایرن به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گاز تترافلوروتان نیز به عنوان محرک در صنایع دارویی و دارورسانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گاز Freon R134 به عنوان جاذب رطوبت برای هوای فشرده در خشک کن های هوا مناسب ترین است.
 • گاز فریون R134 از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کاربردهای زیادی به عنوان گاز خنک کننده و گاز مبرد در سیستم خنک کننده دارد.

مشخصات گاز مبرد R134

 • گاز R134 سالم است.
 • حمل و نقل R134 خطرناک نیست.
 • گاز فریون R134 غیر سمی است.
 • گاز مبرد R134 غیرقابل اشتعال است.
 • گاز Freon R134 خورنده نیست.

جمع بندی

جمع بندی
جمع بندی

بحث سرمایش در صنعت از ابتدای ظهور عصر صنعت و انقلاب صنعتی مطرح بوده و امروزه در زندگی روزمره نیز به وفور کاربرد های آن را می بینیم. از سیستم سرمایش ماشین که با نام کولر می شناسیم تا یخچال های بزرگ و خانگی همه و همه از مبردها استفاده می کنند.

ما در این مطلب اشاره کردیم که کاربرد آن ها هر چقدر که در زندگی انسان تغییرات مثبتی ایجاد می کند، گاهی می تواند برای محیط زیست خطر آفرین باشد.

لذا بعد از بررسی گاز R134 به این نیز اشاره کردیم که به دلیل زیان آور بودن آن برای اوزون و محیط زیست، بحث جایگزین گاز r134 سال هاست که مطرح است و روز به روز همه دنبال این هستند که گازی برای جایگزینی آن پیدا کنند که با محیط زندگی بشر سازگارتر باشد.

ما در ادامه مقاله به یکی از این گازها نیز اشاره کردیم و به خصوصیات و کاربردهای آن پرداختیم.

امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید به سوالات خود پیرامون موضوع این مطلب پاسخ مناسب یافته باشید. اطلاعات این مقاله کوشید تا شما را با گازهای مبرد و به خصوص با گاز R134 آشنا سازد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.