خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

در این مقاله سعی داریم درباره خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درخصوص گاز هلیوم، ویژگی ها و خواص گاز، دلیل تغییر صدا، نکات مهم در زمان حمل سیلندرهای حاوی این گاز فشرده و غیره اطلاعات کاملی را ارائه می نمایم.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

هلیوم چیست؟

ویژگی ها و خواص موجود در گاز هلیوم را بیان کنید؟

تغییر صدا از طریق استنشاق گاز هلیوم به چه صورت انجام می گیرد؟

دلیل تغییر صدا از طریق تنفس گاز هلیوم چیست توضیح دهید؟

نکات مهمی که در زمان استفاده از گاز هلیوم بایستی رعایت شود را نام ببرید؟

قیمت گاز هلیوم برچه اساسی براورد میشود؟

کار رگلاتور کپسول گاز هلیوم چیست؟

مانومترهای سیلندر گاز هلیوم چه کاربرد و ساختاری دارند توضیح دهید؟

 

هلیوم

هلیوم
هلیوم

پیش از توضیح درمورد خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا نیاز است توضیحاتی درخصوص گاز هلیوم ارائه نمایم. Helium یکی از عناصر بی تاثیر، بی رنگ و فاقد بو است که در جهان بسیار یافت میشود.

امروزه از این گاز (helium) برای بادکنک های تولد، تغییرصدا، نیمه هادی ها و غیره استفاده می کنند. به علت تراکم محدود، این گاز در هوا شناور است. علاوه بر این چگالی اندک بر اثر تنفس گاز هلیوم، تاثیر اعجاب آمیزی را به همراه دارد.

ممکن است تا به حال آزمایش کرده اید که با خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا هنگامی که این گاز را استنشاق می کنید، با تغییر صدای همچون زیر و نازک (جیرجیر) روبرو خواهید شد.

به هر میزان که گاز پیرامون تارهای صوتی کمتر انباشته شوند، لرزش سریعتر و صدای همچون صوت مانند بیرون می آید. لازم به ذکر است جهت خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا بایستی به شرکت های توزیع کننده و یا تولیدی وکارخانه ها مراجعه نماید.

هلیوم (He) عنصری تجدید ناپذیر است که جهت تولید دوباره آن منبعی وجود ندارد. به دلیل اثر فشرده سازی گاز هلیوم در سیلندر و یا همان کپسول ذخیره و شارژ میشود. شارژ این گاز به شکل آزمایشگاهی و یا گرید صنعتی در دسترس است.

مشخصه های گاز هلیوم

مشخصه های گاز هلیوم
مشخصه های گاز هلیوم

سبک بودن Helium بارزترین ویژگی این عنصر است. همانطور که متذکر شدیم هلیوم از لحاظ شیمیایی بی اثر است و در حقیقت رغبتی جهت ترکیب با دیگر عناصر موجود در طبیعت را ندارد. به این ترتیب:

  • یکی از مشخصه های گاز هلیوم را میتوان به بیشترین قابلیت پتانسیل یونیزاسیون اشاره کرد.
  • میزان جوش این گاز در مقابل دیگر عناصر موجود نزدیک به صفر مطلق است، به این ترتیب مایع این ماده میتواند حداقل دمای اندازه را فراهم کند.
  • در فشار اتمسفر گاز هلیوم تا صفر مطلق مایع (دمایی که حرکت مولکولی از بین میرود و انرژی گرمایی دیگر در آن موجود نیست) به جای مانده و تنها با بکار بردن بیست و پنج اتمسفر میتوان به حالت جامد آن را در آورد. فرم جامد گاز هلیوم بسیار متراکم بوده و سبب تغییر بالغ بر سی درصد ظرفیت میشود.
  • هدایت حرارتی گاز helium و همچنین گرمای خاص آن فراوان بوده که از مشخصه های بی نظیر این گاز به شمار می آید.
  • از لحاظ رادیولوژیکی گاز هلیوم به عنوان گازی بی اثر شناخته میشود، به این عبارت که به آسانی در پروسه ی هسته ی حضور نداشته و پرتو زا (رادیو اکتیو) نمیشود.

موارد نامبرده از مشخصه های بی نظیر گاز هلیوم است که در این بخش متذکر شدیم.

خواص گاز هلیوم

براساس آزمایشات و تحقیقات ملی جفرسون خواص موجود در این گاز بی اثر شامل:

  • تعداد proton (پروتون) موجود در هسته یا همان عدد اتمی گاز هلیوم دو است.
  • He نماد اتمی گاز هلیوم در جدول تناوبی است.
  • دارای وزن اتمی چهار، نقطه جوش ( -268.93c)، و تراکم (0001785 g.cm) از خواص دیگر گاز هلیوم است.
  • در دمای اتاق به شکل گاز بوده و از متداولترین ایزوتوپ های (He-4) با درصد طبیعی (99.999866) است.

پیشنهاد میکنیم از پست مرکز شارژ گاز هلیوم دیدن کنید.

کاربرد گاز هلیوم (He)

کاربرد گاز هلیوم (He)
کاربرد گاز هلیوم (He)

با توجه به عنوان مقاله فوق لازم است در خصوص موارد استفاده از این گاز بی اثر توضیحاتی را بیان کنیم. برمبنای پیش بینی های صورت گرفته در سالهای آینده فروش و یا تولید این گاز روند صعودی خواهد داشت.

خواص اصولی و چشمگیر گاز هلیوم سبب مفید بودن آن در اغلب مصارف شده است. اما افراد کمتری از طیف وسیعی از موارد کاربردی این گاز اطلاع دارند. موارد استفاده از گاز هلیوم عبارتند از:

استفاده در فرآیندهای صنعتی 2) طرح های کاربردی هوا و فضا 3) کاربرد نظامی 4) فناورهای پزشکی 6) اثرگذار بر فعالیتهای اساسی نظامی و تجاری

و همچنین تحقیقات از طریق این گاز در خط مقدم بسیار مهم و ضروری بوده است. البته خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا نیز مورد دیگری است که در حال حاضر مورد استفاده اغلب افراد قرار گرفته است.

با توجه به توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا گاز هلیوم قابل احتراق است؟

خیر، این گاز بی اثر است یا به عبارتی غیرقابل اشتعال است. در واقع، گاز هلیوم به صورت مایع همچون خنک کننده ی جهت مواردی من جمله دستگاه های MRI،کشتی های راکت و شتاب دهنده های ذرات بکار برده میشود. اما در رابطه با استنشاق این گاز بایستی بیان کرد که:

در حقیقت تنفس این گاز خطرناک است هرچند این امر بی ضرر و سرگرم کننده محسوب میشود. انجام این امر سبب عدم آگاهی و یا سرگیجه در فرد میشود.

اضافه بر آن عمومیت هیپوکسی میتواند منجر به بی نظمی و یا حتی مرگ در شخص مصرف کننده شود. تنفس بسیار گاز هلیوم(He) سبب پارگی ریه ها (پنوموتوراکس) در فرد میشود. در حال حاضر تنفس این گاز در تولدها نوعی تفریح به حساب می آید و با خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا محیطی خنده دار را ایجاد می کنند.

حال شما هنگامی که صحبت می کنید جهت تولید صدا تکیه بر آکوردهای صوتی خود می کنید. هوایی که از قسمت حنجره ی شما می گذرد سبب لرزش انها می شود.

آنگاه لب ها، دهان و زبان صدای شما را تبدیل به گفتار میکند. هنگامی که گاز هلیوم را تنفس می کنید برروی صدای شما اثرگذار خواهد بود، به این علت که تراکم این گاز کمتر از هوای انباشته است. بهتر است بدانید این عملکرد صوتی است که خیلی سریعتر توسط گاز He از هوا می گذرد.

خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا
خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

ممکن است تا به حال در رابطه با چالش این گاز در جشن ها، مهمانی ها و یا دورهمی ها مواردی را شنیده باشید که چه کاربرد تفریحی و سرگرم کننده ی را برای افراد بوجود آورده است.

افراد با استنشاق گاز هلیوم پس از چند ثانیه گفتگو را آغاز می کنند که دیگران این تغییر صدا را متوجه خواهند شد و در نتیجه محیطی شاد و سرگرمی را بوجود می آورند.

انکشاف اثر گاز هلیوم بر تغییر صدا به ابتدای سال هزار و نهصد و نوزده برمی گردد. وقتی که یک ملوان امریکایی آغاز به تست در هم آمیخته گاز جایگزین جهت انجام غواصی عمیق نمود.

پیش از آن این گاز گران و نادر بود که غیرممکن است فردی آن را جهت استنشاق استفاده کند. ایده استنشاق گاز هلیوم (He) مرتبط به الیو تامسون مخترع و مهندس الکترونیک بود، وی بر این باور بود که ممکن است از نکروز نیتروژنی که در فرآیند غواصی رخ میدهد با مخلوط کردن گاز اکسیژن با سایر گازها میتوان پیشگیری کرد.

تحقیقات دیگر غواصی تا ارتفاع (هزار و پانصد فوت) با ترکیبی از گاز هلیوم انجام شد. در سال هزار و نهصد و بیست و پنج نخستین گزارشات تغییر صدا از طریق گاز هلیوم از تحقیقات سیستماتیک تر انجام و ثبت گردید.

در این آزمایش غواصان از آسانی استنشاق گاز هلیوم سخن می گفتند اما پی بردن که زمان نفس کشیدن با حس سرما همراه هستند و همچنین تغییر صدا هم در اعماق مشکلاتی را در ارتباطات بوجود می آورد.

تغییر صدا از طریق استنشاق گاز He

تغییر صدا از طریق استنشاق گاز He
تغییر صدا از طریق استنشاق گاز He

با توجه به توضیحاتی که درباره گاز هلیوم و اثرات آن برروی صدا متذکر شدیم لازم است نخست در رابطه با فعالیت دستگاه صوتی بدن فرد نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در تغییر صدای شما پارامترهای متعددی دخیل است.

اضافه بر هوایی که شما استنشاق می کنید حالت گلو، دهان، لب ها، زبان، سوراخ بینی تماماً در شنیدن طنین بی همتا از سوی حنجره فرد دخیل است.

تولید صدا از طریق حنجره است. دو پرده کوچک در قسمت حنجره که جنس آن از غشای مخاطی با نام (تارهای صوتی) است با گذر هوا از بین این دو پرده ارتعاشات آغاز میشود. حرکت رفت و برگشت تارهای فوق در مسیر هوایی که از طریق ریه ها عبور میکند اخلال ایجاد کرده و در نتیجه هوای فشرده و یا فوت هایی را تولید میکند.

توجه به حرکات بیشتر تارهای صوتی، فرکانس های بسیاری تولید میشود

با توجه به حرکات بیشتر تارهای صوتی، فرکانس های بسیاری تولید میشود که چندین برابر بسامد های اولیه است و بدین گونه هارمونیک های (دویست، سیصد و چهارصد) هرتزی ایجاد میکند. تمامی فرکانس های فوق همگی در مجرای صوتی و حفره ی لوله ی شکل که سبب اتصال حنجره به دهان و گلو میشود حرکت کرده و به بیرون منتقل میشود.

هارمونیک های تولید شده از طریق تارهای صوتی منحصر به فرد به صورت ویژه مجاری صوتی از بسامدهای تشدید شده، کلیکسیون بی همتایی را بوجود می آورند که همگی به صدای شما کیفیت و انعکاس صدای خاصی را می بخشد.

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم یکی از پارامترهای اساسی هوای تنفسی تولید صدا است و هوایی که فرد استنشاق میکند بخش بسیار زیاد آن به ترتیب گاز نیتروژن و اکسیژن را تشکیل میدهد. با گذر هوای فوق از بین تارهای صوتی، آنها ارتعاشات را آغاز و صدا تولید میکنند.

زمانیکه فرد محتویات موجود در هوای فوق را تغییر میدهد، شما با تغییراتی در تولید صدا همراه خواهید شد که در حنجره فرد ایجاد میشود. در زمان بکارگیری از این گاز جهت استنشاق این سری از تغییرات مشاهده خواهد شد. ممکن است با نفس کشیدن گاز (He) صدای فرد کمی ظریف تر شود و انعکاس صدا به شکل غیرواقعی و خنده داری تغییر پیدا کند.

ممکن است این سوال مطرح شود که علت تغییر صدای ناگهانی در فرد چیست؟

ممکن است این سوال مطرح شود که علت تغییر صدای ناگهانی در فرد چیست؟
ممکن است این سوال مطرح شود که علت تغییر صدای ناگهانی در فرد چیست؟

تفاوت اساسی گاز هلیوم با دیگر گازهای من جمله اکسیژن و نیتروژن در این است که به مقدار چشمگیری چگالی (دانستیه) کمتری داشته و در عین حال سبک تر است.

همانطور که می دانید سرعت حرکت صدا در تهی (خلا) به مراتب زیادتر از هوا است و در بین گازها، علاوه بر اینکه گازی به عنوان با وزن مولکولی کمتر و سبک تر شناخته میشود، سرعت گذر صدا از بین آنها نیز بیشتر است.

علت اصلی تغییر صدا از طریق خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا به افزایش شتاب عبور صوت ایجاد شده در حلق از بین مجرای تنفسی در زمان استنشاق گاز هلیوم (He) اختصاص دارد.

بعضی اعتقاد دارند که علت تغییر صوت به علت تغییر بسامد ایجاد شده از سوی تارهای صوتی است، این در حالی است که فرکانس ایجاد شده از سوی تارهای صوتی به ماهیچه های اطراف و همچنین کشش بکار برده شده برروی آنها بستگی دارد. این روند، پروسه ی عصبی ماهیچه ی است که حداقل برای یک دوره کوتاه تحت تاثیرHe و یا گاز دیگری نخواهد بود.

تنفس گاز هلیوم

هنگامی که اقدام به خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا می کنید و این گاز را استنشاق می کنید، در حقیقت بدن را از وصول گاز اکسیژن (O) بی نصیب می کنید. درصورتیکه نتوانید نفس بکشید با تمام شدن اکسیژن خون و در کمتر از چند دقیقه شما خواهید مرد.

نفس کشیدن گاز هلیوم موجب تسریع این پروسه میشود. زمانیکه ریه های شما با گاز هلیوم پر می شود یک گرادیان تاثیر ایجاد کرده و در نتیجه سبب خروج اکسیژن از ریه میشود.

به بیان دیگر میتوان گفت هر تنفس شما سبب خارج کردن بخش بسیاری از اکسیژن بدن است که این گاز در کمتر از چند ثانیه به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. زمانیکه در جشن تولدها از بادکنک حاوی گاز هلیوم نفس می کشید، نگران ریسک خفگی کشنده و مرگ آور نباشید.

به این علت که در بدترین حالت ممکن شما به اندازه ی این گاز را استنشاق می کنید که با احساس سرگیجه و یا بیهوشی همراه می شوید که در چنین شرایطی با قطع استنشاق گاز هلیوم، میزان اکسیژن بدن به شکل طبیعی بدن برمی گردد.

نگرانی موقعی است که فرد با خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا بیهوش میشود که شاید در چنین شرایطی با از پا درآمدن و یا عدم تعادل صدماتی را به خود وارد میکند.

به هیچ عنوان گاز هلیوم را از طریق کپسول های هلیوم نفس نکشید

نکته حائز اهمیت این است که به هیچ عنوان گاز هلیوم را از طریق کپسول های هلیوم نفس نکشید. به این علت که چنانچه گاز با فشار بسیار به ریه نفوذ پیدا کند، درصد اینکه ریه با خونریزی شدید همراه شود بسیار زیاد است.

لازم به ذکر است مرگ از طریق گاز هلیوم بسیار کمیاب است و بیشتر مرگ هایی که با گاز هلیوم رخ میدهد، عمداً و شخص به نیت خودکشی این امر را انجام داده است.

به طور معمول از گاز هلیوم در هوای تنفسی مخصوص غواص ها که ترکیبی از He با اکسیژن است و همچنین معالجه انسدادهای بالایی دستگاه تنفسی (COPD) بکار برده میشود. سبک بودن گاز هلیوم مزیتی است که جهت مصارف نامبرده بکار برده میشود.

حال با توجه به اطلاعات دقیقی که درخصوص استنشاق گاز هلیوم متذکر شدیم لازم است با خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا این امر را با دقت و هوشیاری بسیار انجام دهید و به عنوان تفریح و یک سرگرمی شاد از آن استفاده کنید.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که به چه صورت از هلیوم (He) برای تغییر صدا استفاده کنیم؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که به چه صورت از هلیوم (He) برای تغییر صدا استفاده کنیم؟
ممکن است این سوال برای شما پیش آید که به چه صورت از هلیوم (He) برای تغییر صدا استفاده کنیم؟

به طور معمول در جشن ها و مهمانی ها از سیلندرهای حاوی هلیوم سه الی پنج لیتری جهت شارژ نمودن بادکنک ها بکار برده میشود. به منظور استنشاق گاز هلیوم جهت ایجاد تغییر صدا، شما می توانید بادکنک حاوی گاز هلیوم را با انجام یک دم (یا نفس) و بازدمی (براوردن نفس) عمیق روبروی بینی و دهان خود قرار دهید و با انجام تنفسی عمیق شروع به صحبت کردن کنید.

شما با انجام این کار صدای نازک تری را تجربه خواهید کرد و به این گونه سبب شادی و خنده ی دوستان و اطرافیان خود خواهید شد. نکته مهمی که در این بخش بایستی متذکر شویم این است که شما تنها در حدود چند نفس از این گاز را میتوانید جهت تغییر صدا استفاده کنید و انجام بیشتر آن میتواند خطرات جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

مزیت بکار بردن گاز هلیوم در مقابل هیدروژن

با توجه به اینکه مقدار شناوری گاز هیدورژن (H) هفت درصد از گاز هلیوم (He) بیشتر است، به این ترتیب احتمال خطر احتراق آن نیز به مراتب بیشتر از گاز هلیوم است. لذا در بعضی موارد گاز هلیوم مناسب ترین جایگزین نسبت به هیدورژن شناخته میشود.

به همین منظور مشخصه ی فوق میتواند به عنوان یکی از مهمترین نکات قابل توجه این گاز به حساب آید. در ادامه به مزیت دیگری که باعث شده افراد با خرید گاز هلیوم برای عوض شدن صدا از این گاز بی اثر استفاده کنند این است که:

He جزء عناصری شناخته میشود که از کمترین ترین نقطه جوش و ذوب تشکیل شده است. نطقه ی ذوب و جوش این گاز در دمای صفر مطلق انجام می گیرد.

علت حرکت بالن و یا بادکنک ها به سمت بالا

علت حرکت بادکنک ها و بالن های که از طریق گاز Helium شارژ می شوند و به سمت بالا شناور میشوند را میتوان سبک بودن گاز هلیوم نسبت به هوا متذکر شد.

بهتر است بدانید نیروی گرایشی زمین (Gravity of Earth) برروی گازهای پیرامون بادکنک و یا بالن که از نظر وزنی سنگین تر از He (هلیوم) هستند، اثر بیشتری خواهند داشت و در نتیجه انها را به سمت پایین هدایت می کنند.

لذا این امر سبب حرکت بالن و یا بادکنک به سمت بالا میشود که اغلب افراد در جشن ها و یا تولدها به دلیل زیبایی بسیار بادکنک های حاوی هلیوم از آن استفاده می کنند.

نکات مهم در زمان استفاده از گاز هلیوم

در ادامه خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا لازم است به چند نکته کلیدی درخصوص استفاده از این گاز متذکر شویم:

پیش از خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا حتماً بایستی از خالص بودن هلیوم اطمینان کامل داشته باشید، به این علت که چنانچه گاز هلیوم دارای ناخالصی باشد شاید سبب آتش سوزی و یا مشکلات تنفسی و یا پوستی در فرد شود.

چنانچه مایلید شارژ بادکنک خود را از طریق گاز هلیوم انجام دهید بهتر است جهت این امر با کیفیت ترین بادکنک ها را انتخاب کنید. هلیوم گازی است که دارای بیشترین تراکم است و بایستی از بادکنک های که علاوه بر کیفیت دارای مقاومت بسیاری هستند بکار برده شود. به این علت که بکار بردن از این گاز در بادکنک های دارای ضخامت کم سبب ترکیدن سریع بادکنک خواهد شد.

لزوما در زمان بکار بردن از این گاز، بادکنک های فویلی دارای وزن سبک را انتخاب کنید

لزوما در زمان بکار بردن از این گاز، بادکنک های فویلی دارای وزن سبک را انتخاب کنید به این علت که بادکنک های سنگین خیلی سریع خاصیت گاز هلیوم را از دست خواهند داد و در نتیجه به زمین خواهند افتاد.

درصورتیکه مایلید بادکنک های معمولی را از طریق هلیوم (He) پر کنید، به این نکته توجه کنید که در چنین مواقعی تهیه چسب مخصوص امری ضروری محسوب میشود. به این علت که سبب افزایش استقامت بادکنک شده و علاوه بر این از ترکیدن آن نیز پیشگیری میکند.

ماندگاری بادکنک های معمولی که از طریق هلیوم پر شده اند ( یکروزه) و در بادکنک های فویلی( ده روزه) است و درصورتیکه مایلید دوام بادکنک شما بیشتر باشد پیشنهاد می کنیم بادکنک های فویلی و یا سبک را انتخاب کنید.

موارد نامبرده از نکاتی است که در زمان استفاده از این گاز بایستی رعایت شود.

علت تغییر صدا با گاز هلیوم

علت تغییر صدا با گاز هلیوم
علت تغییر صدا با گاز هلیوم

همانطور که توضیح دادیم این گاز بی اثر از هوا سبک تر بوده و در نتیجه این امر سرعت جابجایی امواج صوتی را افزایش میدهد. استنشاق گاز Helium سبب زیرتر(پایین تر) شدن صدای فرد میشود. به علت اینکه سرعت جابجایی صدا توسط گاز سبک تر مانند هلیوم به مراتب بیشتر از گازهای است که دارای حجم سنگین تر هستند.

زیرا حجم مولکول های تنها (منفرد) کمتر است. به این ترتیب میتواند در اثر تغییرات فشار حاصل از امواج صوتی حرکتی سریعتر داشته باشد. بهتر است بدانید سرعت صوت در این گاز تقریباً بالغ بر سه برابر هواست که تغییرات فوق سبب افزایش فرکانس (بسامد) موجود در حلق یا حنجره شخص میشود.

به گونه ی که فرکانس های بیشتر، بلندتر از بسامدهای پایین تر به گوش می رسند. چنانچه شخص گاز هگزافلوراید را که از هوا غلیظ تر است را تنفس کند، امواج صوتی فقط با سی و نه درصد از سرعت صوت در هوا جابجا می شوند و در نتیجه صدای شخص بم و عمیق شنیده خواهد شد.

انواع کپسول گاز هلیوم

انواع کپسول گاز هلیوم
انواع کپسول گاز هلیوم

انواع سیلندرهای حاوی گاز هلیوم با گنجایش های متفاوت جهت تامین نیازهای مشتریانی که به دنبال خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا هستند در دسترس قرار دارد.

سیلندرهای گازهای متعدد کمی با هم اختلاف دارند. به طور مثال سیلندرهای گاز مایع (LPG) که جهت مصارف خانگی بکار برده میشوند نسبت به سایر سلیندرهای گازی قطر بیشتری دارند و در سه سایز متفاوت در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. بهتر است بدانید سایز بندی سیلندرهای گازی از (C  تا G) انگلیسی است. کوچکترین اندازه سیلندر گازی (C) است.

رایج ترین اندازه ی کپسول های گازی که در بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد (D،E،G) است. وزن سیلندرها هم براساس محتوی گازی موجود در آنها متفاوت است. با توجه به عنوان مقاله لازم است در ارتباط با سایز بندی حجمی سیلندر گاز هلیوم مطالبی را متذکر شویم:

دسته بندی برخی از سیلندرها به شکل حجمی بوده است. به طور مثال سیلندرهای پنجاه لیتری، بیست لیتری و غیره، موجود به گاز هلیوم در سیلندرهای بزرگ پنجاه لیتری به کشور وارد می شوند و آنگاه در سیلندرهای کوچکتر عرضه می شوند. سیلندرها به گونه ی تعبیه شده اند که بعد از خالی شدن قابلیت شارژ مجدد را دارا هستند.

برآورد قیمت گاز هلیوم

تخمین هزینه این گاز به ریسک فاکتورهای گوناگونی وابسته است. بطور مثال هزینه خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا بسته به درصد گرید و خلوص، حجم و تعداد رگلاتور برآورد میشود. پیشنهاد میشود چنانچه شما مغازه دار هستید و این سری از سیلندرها را عرضه می کنید بهتر است از سیلندرهای بیست و پنجاه لیتری استفاده کنید.

به این علت که سیلندرهای حاوی گاز هلیوم دارای حجم بسیار بادکنک بیشتری را پر می کند و علاوه بر این گاز کمتری نیز هدر می رود. در حال حاضر با توجه به نوسانات قیمتی تهیه این گاز خالص کمی سخت تر به نظر میرسد، لذا پیشنهاد میشود از گاز He میکس استفاده کنید تا اضافه بر مقرون به صرفه بودن بتوانید گاز هلیوم بیشتری را تهیه کنید.

شایان ذکر است بکار بردن از گاز هلیوم میکس از نظر قیمتی مقرون به صرفه تر از هلیوم خالص است. همانطور که بیان کردیم استفاده و یا تهیه هلیوم خالص کمی سخت بوده، به همین منظور پیشنهاد میشود حدالمقدور از هلیوم مخلوط یا همان میکس جهت کاهش هزینه ها استفاده کنید.

ممکن است گازهای هلیوم میکس به صورت غیراستاندارد تولید شود، لذا توصیه میشود لزوماً پیش از خرید این گاز جهت تغییر صدا آن را به افراد متخصص و مجرب که در این زمینه از تخصص کافی برخوردار هستند نشان دهید تا از این طریق از ایمن بودن آن اطمینان کامل حاصل کنید.

قیمت گاز هلیوم

قیمت گاز هلیوم
قیمت گاز هلیوم

با توجه به عنوان مقاله ی خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا لازم است اشاره ی به قیمت این گاز نیز داشته باشیم. محصول فوق در سیلندرهای دو، سه، پنج، ده، بیست لیتری توزیع و تولید میشود که هزینه هر یک از آنها با توجه به حجم سیلندر متفاوت است. همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم علاوه بر کاربرد در مصارف متعدد و تولید بادکنک در جهان امروزه بیشتر افراد این گاز را به منظور تغییر صدا استفاده می کنند.

لازم به ذکر است سیلندرهای در بردارنده گاز هلیوم که در مصارف پزشکی بکار برده میشود به مراتب هزینه بیشتری را به خود اختصاص میدهند، به این علت که دارای درجه خلوص بیشتری هستند.

با توجه به اینکه عموماً در کشورمان در مصارفی من جمله مراسم تولد، بادکنک آرایی، بکار بردن از بالون و جشن های عروسی گاز هلیوم بکار برده میشود، به طبع در موارد فوق هم این گاز متناسب با ظرفیت موجود متفاوت است.

عوامل تاثیرگذار در خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

عوامل تاثیرگذار در خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا
عوامل تاثیرگذار در خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا

در این بخش به پارامترهای متعددی که برروی خرید گاز هلیوم تاثیرگذار است می پردازیم:

همانطور که اشاره کردیم این گاز در سیلندرهای متعدد عرضه میشود که با توجه به ظرفیت کپسول قیمت آن نیز متفاوت است. درصد گرید و خلوص و همچنین تعداد و جنس رگلاتورهای موجود در سیلندر مورد دیگری است برروی هزینه خرید گاز هلیوم تاثیرگذار است.

ساختار رگلاتورهای سیلندر گاز هلیوم

ساختار رگلاتورهای سیلندر گاز هلیوم
ساختار رگلاتورهای سیلندر گاز هلیوم

اساساً طبقه بندی رگلاتورها به پارامترهای مختلفی نظیر تاریخ تولید، جنس رگلاتور، فشار بار و محل تولید بستگی دارد، تک سر و همچنین دو سر مدل رگلاتورها هستند که هر یک به نوبه ی خود دارای مزیت های متعددی هستند.

اتوماتیک بودن رگلاتورهای دو سر مزیت بارز آن در مقابل مدل تک سر آن است، به شکلی که زمانیکه بادکنک بطور کامل از گاز هلیوم پر شده باشد، به طور اتوماتیک گاز قطع میشود و در نتیجه این امر از اتلاف گاز هلیوم نیز پیشگیری میکند.

رگلاتورهای صنعتی نوع دیگری از رگلاتورها هستند که از یک سر پلاستیکی تشکیل شده اند، کاربرد سر پلاستیکی در رگلاتورهای فوق سبب کارایی و همچنین افزایش سرعت آنها میشود.

لوازم مورد نیاز جهت پرکردن بادکنک های حاوی گاز هلیوم

لوازم مورد نیاز جهت پرکردن بادکنک های حاوی گاز هلیوم
لوازم مورد نیاز جهت پرکردن بادکنک های حاوی گاز هلیوم

برای تهیه سیلندر ده لیتری گاز (He) بایستی همراه با آن چسب مخصوص و رگلاتور کپسول را هم تهیه کنید، به این علت که موارد نامبرده به منظور پرکردن بادکنک از طریق این گاز امری مهم و ضروری محسوب میشود.

برای نمونه رگلاتور سیلندر همچون تنظیم کننده فشار بکار برده میشود، به این معنا که با کنترل فشار گاز خروجی از داخل سیلندر از ترکیدن بادکنک و یا اتلاف گاز نیز پیشگیری می کند. از رگلاتورهای باد کند میتوانید برای باد کردن بادکنک های معمولی و یا فویلی نیز استفاده کنید و از اثر قابل ملاحظه ی آن بر پروسه باد کردن بادکنک ها نیز بهره مند شوید.

نکته دیگری که برای بکاربردن از سیلندرهای حاوی گاز Helium بایستی به آن دقت کنیم الزام چسب مخصوص است، به این علت که چسب مخصوص سبب بالارفتن ماندگاری گاز فوق در داخل بادکنک ها میشود و افراد میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

چسب فوق در دیواره ی داخلی بادکنک پوششی را ایجاد میکند که از خروج ملکول های گاز هلیوم (He) از منفذهای موجود در بادکنک جلوگیری میکند و در نتیجه این امر باعث ماندگاری بیشتر بادکنک های هلیوم دار میشود.

رگلاتور هلیوم (He)

از جمله مواردی که برعهده ی مانومترهای سیلندر گاز He است را میتوان به تنظیم فشار هلیوم اشاره کرد. معمولاً در سیلندرهای حاوی گاز هیدورژن و یا هلیوم که به منظور شارژ نمودن بادکنک های مهمانی بکار برده میشود، هیچ رگلاتوری مشاهده نمیشود. در حقیقت سیلندرهای فوق نمونه ی از کاهنده ی فشاری است که فاقد از قشری مشابه به رگلاتورهای رایج کنترل فشار گاز است.

رگلاتور گاز سیلندر He:

همانطور که متذکر شدیم مانومتر و یا رگلاتورهای گاز جهت تنظیم فشار و یا کنترل گاز موجود در در سیلندرهای گازی بکار برده میشوند. مانومترها از این قابلیت برخوردارند که فشار زیاد گاز خروجی از سیلندر را تا حد قابل ملاحظه ی تقلیل دهند که لازمه مصرف کننده باشد.

گاز هلیوم موجود در داخل سیلندرها از فشار بالایی برخوردار هستند و معمولاً فاقد از رگلاتور و یا کاهنده فشار قابل استفاده نیست. مانومترهای گازی براساس محل بکار برده شده از اشکال و اندازه های متعدد متفاوتی تشکیل شده است.

رگلاتور اختصاصی سیلندر He:

مانومترها به شکل مخصوصی جهت گازهای متعدد بکار برده میشوند و به هیچ عنوان نبایستی از آنها جهت مصارف مخصوصی که ساخته و یا طراحی شده است استفاده نمود.

به این علت که گازها مشخصه های متعددی دارند. بعضی از گازها آتشگیر و یا برافروخته هستند و بعضی دیگر خورندگی و یا اکسید کننده هستند. از سوی دیگر بعضی از گازها همچون گاز He (هلیوم) بی اثر بوده و خاصیت آتشگیری و یا واکنش پذیری ندارند. بسته به مشخصه های گاز و همچنین محل بکار بردن مانومترهای:

گاز تک مرحله ای 2) دو مرحله ی 3) مانومترهای که از جنس خاصی تولید شده اند در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

کاهنده فشار سیلندر He

شرکت های سازنده ی که کاهنده ی فشاری را جهت سیلندرهای فوق طراحی کرده اند میتوانند فشار موجود در گاز هلیوم را از صد بار تا حدی تقلیل نمایند که امکان پر کردن بادکنک به آسانی صورت پذیرد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم مورد فوق در غواصی هم موجود است.

یک مانومتر اولیه فشار سیلندر را که تنها مقداری از فشار آب بالاتر است را می گیرد و این امکان را فراهم می سازد که غواص ترکیبی از گاز اکسیژن و هلیوم را از راه دهان استنشاق کند.

رگلاتورهای فوق فقط به منظور بکار بردن زیر آب گزینه ی مناسبی محسوب میشود. در مانومترها فوق دیافراگمی موجود است که فشار را احساس میکند و سبب ایجاد نیروی متفاوتی میشود که این اجازه را به گاز هلیوم میدهد تا با فشاری کمتر جریان یابد.

کنترل فشار جهت شارژ نمودن بادکنک

کنترل دقیق فشار جهت شارژ بادکنک ها و استفاده از آن به منظور تغییر صدا اهمیتی ندارد و فقط نقش مانومترهای تقلیل فشار در حدودی است که قابل بهرمندی باشد. برهمین اساس از رگلاتور و یا مانومترهای ساده جهت آن بکار برده میشود. بکارگیری از مانومترهای مخصوص در حالتی است که سیلندر هلیوم جهت امور دقیق پزشکی و یا آزمایشگاهی بکار برده شود و احتیاج به مانومتر سیلندر گاز هلیوم مخصوص وجود داشته باشد.

ایمنی حمل کپسول های گاز هلیوم

ایمنی حمل کپسول های گاز هلیوم
ایمنی حمل کپسول های گاز هلیوم

کپسول های حاوی گاز هلیوم بایستی از سوی افرادی که با شیوه ها و خطرات حمل آن آشنایی کامل دارند و در این زمینه آموزش های لازم را کسب نموده اند انجام شود.

کپسول های فوق شامل گازهای سنگین و متراکم هستند و به دلیل عدم جای دست، حمل آن به تسلط کافی نیاز دارد. حمل ناصحیح کپسول های گاز هلیوم سبب کبودی، پیچ خوردگی و یا شکستگی استخوان ها میشود.

در برخی موارد ممکن است گاز کپسول به دلیل حمل نادرست از کپسول خارج شود و خطرات دیگری مانند مسمومیت، آتش، انفجار، سوختگی سرد و یا سوختگی های شیمیایی را به همراه داشته باشد. نکات مهمی که در زیر متذکر میشویم از دستورالعمل ایمنی در زمان حمل سیلندرهای گاز هلیوم است.

هیچ زمان کپسول های حاوی گاز فشرده مانند هلیوم را به زمین نکشید

هیچ زمان کپسول های حاوی گاز فشرده مانند هلیوم را به زمین نکشید، حتی جهت حمل کمترین فواصل زیرا ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

کپسول ها را آزاد نکنید و هیچ گاه اجازه ندهید با کپسول های دیگر برخورد شدیدی داشته باشد.

در جابجایی، مخصوصاً حمل مکانیکی بایستی مراقب باشید تا صدمه ی به شیر کپسول گاز هلیوم وارد نشود.

از کپسول همچون غلطک جهت جابجایی تجهیزات و یا مواد به هیچ عنوان استفاده نشود.

از دستکاری شیر اطمینان سیلندرها خودداری کنید.

از قرار گرفتن گریس، روغن و یا سایر مواد اتش زا، در برخورد با کپسول، سوپاپ و یا شیر سیلندر و سایر تجهیزات اکسید کننده نیز خودداری کنید.

لیبل و یا برچسب محصول

به هیچ عنوان لیبل و یا برچسب محصول خطرات حمل موجود برروی سیلندر گاز Helium را جدا نکنید.

اصلا به وسیله مگنت و یا تسمه، کپسول را از کلاهک بلند نکنید و جهت جابجایی حتماً از قفسه فلزی استفاده کنید.

نکته ایمنی مهم دیگری که در رابطه با حمل کپسول های هلیوم بایستی متذکر شویم این است که به هیچ عنوان جهت گرفتن کپسولی که در حال افتادن و یا سقوط است، تلاش نکنید، زیرا درصد صدمه رسیدن به آن بسیار زیاد است.

تمامی موارد نامبرده از دستورالعمل های ایمنی جهت حمل کپسول های گاز هلیوم است که بایستی رعایت شود. در این راستا توصیه میشود به منظور حمل و نقل کپسول ها از گاری های مخصوص استفاده کنید و یا کپسول را در محلی امن استفاده و یا ذخیره سازی کنید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با خرید گاز هلیوم برای تغییر صدا موارد کاربردی و مهمی را بیان کردیم. در حال حاضر برخی از افراد در جشن تولد و یا مهمانی ها با استنشاق گاز هلیوم و تغییر صدا محفلی شاد و سرگرم کننده ی را بوجود می آورند که لازم است در این بین تمامی دستورالعمل های ایمنی و بهداشتی رعایت شود.

منبع:

https://b2n.ir/x65566

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.