قیمت کپسول هوا برش دست دوم

قیمت کپسول هوا برش دست دوم

امروز با موضوع قیمت کپسول هوا برش دست دوم در خدمت شما هستیم.

امروزه دستگاه های زیادی با مدلهای متنوع در بازار موجود می باشند که کاربرد آن ها در برش دادن فلزات است. اما یکی از ساده ترین و ارزان ترین آن ها دستگاه هوا برش می باشد.

با این که نسبت به مدلهای جدید، این نوع برشکاری قدیمی شده اما هنوز هم هستند کسانی که کار با هوا برش را مناسب خود میدانند. در این مطلب قصد داریم تا علاوه بر بیان اطلاعات کامل درباره ی دستگاه هوا برش، راجع به کپسولهای مصرفی در این حوزه و قیمت کپسول هوا برش دست دوم نیز مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم.

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

هوا برش چیست؟

انواع دستگاه هوا برش

کاربرد دستگاه هوا برش

مزایای استفاده از دستگاه هوا برش

تجهیزات دستگاه هوا برش

آموزش مرحله به مرحله ی خاموش و روشن کردن سرپیک برشکاری

انواع شعله ی دستگاه هوا برش

شرط های لازم برای برش با هوا گاز

موارد ایمنی استفاده از دستگاه هوا برش

رنگ کپسولهای گاز بر اساس استاندارد جهانی

کپسول هوا برش دسته دوم و  قیمت کپسول هوا برش دست دوم

نحوه شناخت کپسولهای خارجی هوا برش

هشدارهای لازم در هنگام خرید کپسول هوا برش دسته دوم

عواملی که بر قیمت کپسول هوا برش دسته دوم تاثیر گذار است

انواع کپسول هوا برش و  قیمت کپسول هوا برش دست دوم

نکات مهم در مورد  قیمت کپسول هوا برش دست دوم

 

هوا برش چیست؟

هوا برش چیست؟
هوا برش چیست؟

هوا برش به دستگاهی اطلاق میشود که در صنعت برشکاری فلزات از جمله آهن و فولاد کاربرد دارد. سوخت مورد نیاز آن را کپسولهای اکسیژن و گاز فراهم میکند و کارایی آن به صورتی است که فلزات مورد نظر به هر قطر و اندازه ای را، به هر شکلی که نیاز باشد برش میدهد.

این دستگاه ها انواع و مدلهای متفاوتی دارند اما همگی از یک مشعلی برخوردار هستند که شعله ی آتش را به صورت کاملا متمرکز و با حرارت بسیار زیاد به فلز می تاباند و در نتیجه ی آن فلز تا دمای ذوب بالا میرود و از همان قسمت برش میخورد.

گاز مورد استفاده در کپسولهای هوا برش غالبا استیلن و اکسیژن می‌باشد که ویژگی استیلن بی رنگ، غیر سمی و بوی شیرین است و خاصیت اکسیژن این است که، هنگامی که فلز داغ میگردد در تماس با اکسیژنی که بر آن دمیده می گردد اکسید میشود و با حرارتی که از این عمل ساطع می شود میتوان کار برش را با سرعت بیشتر ادامه داد.

از اکسیژن برای اکسید کردن استفاده میشود.

در واقع با توجه به پایین بودن نقطه ی ذوب اکسید آهن نسبت به خود آن، از اکسیژن برای اکسید کردن استفاده میشود. آهن اکسید شده به شکل روان در آمده و از قسمت های برش به پایین کار ریخته میشود و اندکی از آن که بر روی کار باقی میماند تحت عنوان گل اکسید آهن است که میتوان توسط یک وسیله به آرامی جدا کرد.

اگر بخواهیم کار هوا برش را به صورت ساده تر بیان کنیم، میتوان گفت:

هوا برش یک دستگاه متشکل از برخی تجهیزاتی مانند کپسولهای گاز و اکسیژن، رگلاتور اکسیژن و گاز فشار قوی، شیلنگ های دوقلوی گاز، نازل، مشعل و سر پیک جوشکاری شیر یا فلش بک است که در ادامه مطلب به شرح هر کدام خواهیم پرداخت، این دستگاه قادر است از کپسول گاز، شعله ایجاد کند، اما این شعله به تنهایی برای ادامه ی کار کافی نیست، در نتیجه به نیروی محرک اصلی یعنی اکسیژن نیاز دارد،

به همین جهت توسط شلنگ دیگری به کپسول اکسیژن متصل شده تا هر دو گاز را در نقطه ای با یک دیگر ترکیب کند. از ترکیب این دو گاز، یک شعله ی تیز و بران ایجاد میشود که می تواند آهن را برش دهد. دلیل نام گذاری دستگاه نیز همین است که از هوا توانایی برشکاری میگیرد.

انواع دستگاه هوا برش

انواع دستگاه هوا برش
انواع دستگاه هوا برش

دستگاه هوا برش از لحاظ بکارگیری به دو حالت دستی و برقی تقسیم میشود. دستگاه هوا برش دستی از جنس برنج ساخته میشود، چرا که به دلیل مقاومت بالای فلز برنج، ایمنی کار بیشتر شود. اندازه ای که میتوان به وسیله ی دستگاه هوا برش دستی برش داد حداکثر ده سانتی متر است.

اما دستگاه هوا برش برقی یا ریلی که معمولا از جنس فولاد یا استیل تولید میشود، قدرت و ظرافت بیشتری داشته و برش های با دقت تری ایجاد میکند. از این جهت این نوع را ریلی می‌نامند که بر روی ریل حرکت میکند. این دستگاه به تجهیزات اندازه گیری متصل است و بر طول های متفاوت ریل قابلیت رفت و برگشت دارد.

کاربرد دستگاه برش هوا

کاربرد دستگاه برش هوا
کاربرد دستگاه برش هوا

۱- برش ضایعات آهنی برای قرار گیری در کوره جهت ذوب شدن یا فروش

۲- برش کاری آهن آلات در کارهای ساختمان سازی

۳- برش آهن آلات هنگامی که بخواهیم فضای کمتری بگیرد.

مزایای استفاده از دستگاه هوا برش

۱- قابلیت برش هر گونه فلز اعم از رسانا و غیر رسانا و با هر ضخامتی تا دویست میلیمتر را دارد. در حالی که دستگاه پلاسما فقط قابلیت برش فلز های رسانا را دارد.

۲- برش های ایجاد شده نسبت به دستگاه پلاسما از دقت کمتری و پرت بیشتری برخوردار است اما در کل ابزار مناسبی برای کارهای غیر حساس است.

۳- روشی ارزان قیمت و مقرون به صرفه است. چه در هنگام خرید دستگاه و چه زمانی که قطعات یدک و تعمیری آن را تهیه میکنیم.

۴- انجام برش با سرعت نسبتا خوب

۵- انعطاف زیاد و مونتاژ راحت

۶- برای افرادی که میخواهند کسب و کار جدید شروع کنند، ابزاری ارزان اما بسیار مفید است.

تجهیزات دستگاه هوا برش

تجهیزات دستگاه هوا برش
تجهیزات دستگاه هوا برش

کپسولهای گاز و اکسیژن ، رگلاتور اکسیژن و گاز فشار قوی، شیلنگ های دوقلوی گاز، نازل یا تورچ ، مشعل و سرپیک جوشکاری، شیر، فندک انبری، بست جهت اتصال شلنگ، تجهیزات اطفاء حریق، پوششهای نسوز کار

رگلاتور:

هنگامی که بخواهیم میزان فشار گازی را تحت اختیار بگیریم و در میزان مورد نظر نگه داریم از دستگاهی تحت عنوان رگولاتور استفاده می گردد.

رگلاتور را بر روی مخزن گاز متصل میکنند تا اپراتور بتواند مقدار خروجی گاز را متناسب با فعالیت مورد انجام، تنظیم کند. برای مشاهده ی این تغییرات میتوان از دو گیج یا آمپر که رگلاتور همراه دارد استفاده کرد. یکی از این گیج ها فشار داخل سیلندر را نشان میدهد و دیگری بیان گر فشار خارج شده  از شیلنگ است.

شلنگ گاز:

این نوع شیلنگ ها علاوه بر محکم بودن جنس، قطر بیشتری نیز دارند تا علاوه بر جریان راحت گاز، به سادگی دچار نشتی و پارگی نشوند. برای استفاده از شلنگ در دستگاه هوا برش چون به دو نوع گاز احتیاج داریم، دو رنگ شلنگ نیز تعبیه شده است که اتصالات آن نیز بسیار محکم و استاندارد است.

شلنگهایی که برای اکسیژن ساخته می شوند دارای اتصالات راست گرد هستند و اتصال شلنگ گاز چپ گرد است. برای تولید شلنگ های هوا برش در کل دنیا از استاندارد خاصی پیروی می شود چرا که هم غیر فنی بودن اتصالات و هم نامناسب بودن شلنگ ممکن است سبب بروز حوادث ناگوار گردد.

شیر یکطرفه NON- RETURN valve

همان طور که میدانید گاز مورد نیاز برای دستگاه هوا برش، گاز استیلن است که از قدرت اشتعال و انفجار بسیار بالایی برخوردار است. برای کنترل چنین گازی به چیزهایی احتیاج است که قابلیت یک طرفه داشته باشند.

دلیل انتخاب این نوع شیرها این است که شیرهای معمولی می توانند از برگشت گاز پیشگیری کنند اما شیرهای یک طرفه قابلیت این را دارند که به عنوان عامل بازدارنده از این بازگشت موج انفجار به منبع جلوگیری کنند.

محل قرار گیری این بازدارنده ها به گونه ای طراحی شده است که شلنگ گاز و اکسیژن را از دو طرف مهار میکند. یک سر شلنگ را به منبع و سر دیگر را به مشعل با این شیرهای یک طرفه ایمن میکنند.

ویژگی های شیر بازدارنده یا یک طرفه:

۱- جلوگیری از برگشت شعله یا گاز به سمت مخزن

۲- جریان گاز را فقط به سمت جلو هدایت میکند تا گوی را بفشارد و به سمت مشعل حرکت کند

۳- ایمنی کار را بسیار بالا میبرد

علت برگشت شعله چیست؟

* اگر به هنگام آغاز کار، شیر گاز به اشتباه باز شود

* اگر شیلنگی که مورد استفاده قرار میگیرد تمیز نباشد.

* پارگی یا عدم تناسب اندازه ی شیلنگ

* اتصال نادرست متعلقات برش کاری

* تا خوردگی یا فشار بر روی شیلنگ

* استفاده از ابزارهای غیر استاندارد

* افزایش ناگهان فشار گاز در یکی از شیلنگ ها

مدلهای مختلف فلش بک یا شیر یک طرفه

مدلهای مختلف فلش بک یا شیر یک طرفه
مدلهای مختلف فلش بک یا شیر یک طرفه

مدل پشت دسته:

یک سمت این مدل فلش بک را میتوان به شیلنگ هوا برش و سمت دیگر آن را به سر پیک متصل کرد. تفاوت نوع مناسب  اکسیژن و استیلن از دو راه قابل تشخیص است. اولا رنگ که آبی مربوط به هوا و قرمز مربوط به استیلن میباشد و دوما بزرگتر بودن سایز مهره در فلش بک مربوط به استیلن در برابر اکسیژن

مدل پشت بین شیلنگی:

همان گونه که از نامش پیداست در بین دو شلنگ قرار میگیرد و فقط لازم است فلش چاپ شده بر روی فلش بک به سمت سرپیک قرار بگیرد.

مدل مانومتری:

این فلش بک بر روی خود مانومتر که متناسب آن نیز هست، متصل میگردد. تفاوت رنگی و اندازه ی مهره مانند نوع پشت دسته است.

نکات مهم استفاده از فلش بک

* طبق دستورات جدید حتما در دستگاه های هوا برش باید از دو فلش بک پشت دسته که به سر پیک متصل است و فلش بک بین شیلنگ استفاده گردد.

* در انتخاب نوع فلش بک حتما به کیفیت آن توجه ویژه ای داشته باشید.

* حتما به رنگ و جهت علامت فلش بک ها دقت لازم را داشته باشید.

مشعل و سرپیک

مشعل، یک دستگاه ایمن است که برای انجام فعالیت، مقدار هوای خارج شده از شلنگ را با سوخت ترکیب می کند و انرژی گرمایی تولید میکند و این انرژی تولیدی برای کارهای برش استفاده می گردد.

به عبارت دیگر مشعل انرژی لازم را از طریق شلنگ و کپسول گاز دریافت میکند و آن را به حرارت تبدیل کرده و بر قسمت مورد نظر حرکت میکند تا برش ایجاد شود، سپس دستگیره ی اکسیژن فشرده میگردد تا فلز گداخته با آن واکنش نشان دهد و اکسید شود. در نتیجه عمل برش تا انتها پیوسته ادامه پیدا خواهد کرد.

اگر بخواهیم قسمت‌های مختلف مشعل را نام ببریم می توانیم اجزای آن را به پنج قسمت تقسیم کنیم. از جمله سر مشعل، دسته ی مشعل، محفظه اختلاط، شیر یک طرفه ی گاز و شیر یک طرفه ی اکسیژن.

نکته: هنگامی که شعله ی ایجاد شده زرد رنگ باشد یعنی از منبع گاز تغذیه میشود. هنگامی که بخواهیم به سوختن ادامه دهد و دود نکند باید با اکسیژن به آن کمک کرد. هنگامی که شعله به رنگ آبی و سفید شد یعنی برای برش حاضر است.

آموزش مرحله به مرحله ی خاموش و روشن کردن سرپیک برشکاری

آموزش مرحله به مرحله ی خاموش و روشن کردن سرپیک برشکاری
آموزش مرحله به مرحله ی خاموش و روشن کردن سرپیک برشکاری

۱- ابتدا رگلاتور را چک کرده و فشار خروجی آن را تنظیم کنید.

۲- شیر کپسول اکسیژن را تا انتها باز کنید.

۳- شیر کپسول استیلن را به میزان یک چهارم بگشایید تا در صورت بروز حوادث بتوانید به راحتی پیچ سوخت را ببندید.

۴- نوبت پیچ های قرار گرفته بر روی مشعل است که لازم است پیچ اکسیژن یک چهارم و پیچ استیلن نیم دور باز شوند.

۵- سپس به وسیله فندکهای مخصوص نسبت به روشن کردن مشعل اقدام کنید.

۶- حال که کار پایان یافت ابتدا بر روی مشعل، شیر استیلن و پس از آن شیر اکسیژن را بپیچانید تا جریان قطع گردد.

۷- سپس شیرهای بالای هر کپسول را قطع کنید.

۸- برای جلوگیری از حبس گاز و خروج آن، مجددا شیرهای سوزنی مشعل را باز و پس از اطمینان نسبت به خروج گازها مجدد آن را ببندید.

انواع شعله ی دستگاه هوا برش

انواع شعله ی دستگاه هوا برش
انواع شعله ی دستگاه هوا برش

شعله های دستگاه هوا برش را میتوان به سه دسته ی خنثی، اکساینده و شعله با مقدار گاز بیشتر تقسیم کرد. در ادامه شرح مختصری از هر یک خواهیم داد:

شعله خنثی یا طبیعی:

هنگامی که از سر پیک دو گاز استیلن و اکسیژن به صورت یکسان خارج شوند ایجاد شعله ی خنثی میکنند. این شعله از آن جایی که با توجه به دمای ۳/۲۳۹ درجه سانتیگراد، تغییر رنگ در فلز ایجاد نمیکند بیشترین کاربرد را دارد. شعله ی خنثی از دو مخروط ایجاد میشود که مخروط داخلی سفید رنگ با نوکی صاف و گرد و مخروط خارجی آبی رنگ است.

شعله ی اکساینده:

برای ایجاد این شعله، مقدار اکسیژن خارج شده از میزان گاز استیلن بیشتر است. رنگ این شعله ارغوانی است و مخروط داخلی کوتاه تر و نوک تیز می‌باشد.

شعله با مقدار گاز بیشتر:

همان طور که از نامش پیداست این شعله هنگامی که استیلن بیشتری خارج میگردد، ایجاد میشود. مخروط ایجاد شده از این شعله دارای سه بخش است، داخلی ترین قسمت آبی و سفید، قسمت دوم سفید و قسمت خارجی آبی رنگ است.

نازل هوا برش

نازل هوا برش
نازل هوا برش

قسمت انتهایی هوا برش است که دایره ای شکل میباشد و گاز از آن بیرون می آید. دارای دو خروجی است که قسمت مرکزی آن متعلق به اکسیژن و سطح مقطع آن مربوط به سایر گازهاست.

شرط های لازم برای برش با هوا گاز

* هنگامی که فلز گرم میشود اگر دمای احتراق آن پایین تر از نقطه ی ذوب باشد میتوان به راحتی آن را برش داد. اما اگه قضیه ی عکس این مورد باشد قطعا قبل از برش، فلز آب میشود.

* نقطه ی ذوب اکسید پایین تر مواد پیرامون باشد.

* واکنشی که اکسیژن و فلز، تحت عنوان اکسیداسیون پیدا میکنند، باید حافظ دمای احتراق باشد.

* مقدار و واکنش گاز باید به قدر باشد که اکسیژن برش رقیق نگردد.

موارد ایمنی استفاده از دستگاه هوا برش

موارد ایمنی استفاده از دستگاه هوا برش
موارد ایمنی استفاده از دستگاه هوا برش

این دستگاه نیز همانند بسیاری از دستگاه های صنعتی نیاز به انجام برخی نکات ایمنی دارد تا حین استفاده دچار آسیب نگردید. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

نکات ایمنی شخصی

نکات ایمنی شخصی
نکات ایمنی شخصی

لباس کار مناسب به تن کنید. از ویژگی های لباس، پوشاندن تمام قسمتهای بدن برای محافظت از برابر پرتاب جرقه های جوشکاری است.

استفاده از فندک جوشکاری برای روشن کردن مشعل سرپیک:

فندک و کبریت معمولی باعث میگردد دست بیش از حد استاندارد به سر پیک نزدیک گردد و در صورت روشن شدن مشعل، دست در خطر حرارت بالا و سوختگی قرار میگیرد.

انتخاب کفش مناسب:

بهترین گزینه کفش های کار با لبه ی آهنی است که هم باعث حفظ پا از ضربه میشود و هم در صورت پرت شدن جرقه آتش نمیگیرد.

استفاده از شیلد یا عینک جوشکاری:

حرارت و نور حاصل از دستگاه هوا برش به اندازه ای است که به پوست صورت و علی الخصوص چشم ها آسیب می رساند.

دستکش محافظ:

دستکش های مخصوص این کار ویژگی هایی چون چرمی بودن، لبه ی آستین بلند و محافظ سر انگشت دارد. برای محافظت از دست پوشیدن دستکش الزامی است.

نکات ایمنی مربوط به دستگاه

* کپسولهای اکسیژن را در مکانی قرار دهید که علاوه بر عمود بودن، امکان سقوط نداشته باشند. بهترین کار این است که آنها را با زنجیر مهار کنید.

* مشعل در مقابل جرقه، روشن شده و تولید حرارت زیادی میکند، از قرار دادن آن در محیطی ایمن برای جلوگیری از آتش سوزی اطمینان حاصل کنید. حد المقدور آن را بر روی زمین نیز رها نکنید.

* از خاموش کنندهای حریق حتما در محیط کارتان نگهداری کنید از جمله کپسول آتش نشانی، ماسه، سطل آب و چند دستمال نسوز که هنگام آتش سوزی های کوچک بتوان سریعا خیس و بر روی شعله انداخت و غیره

* داشتن یک انبر برای جا به جایی وسایل داغ در مواقع لزوم

بررسی شلنگ و رگلاتور

* شلنگ و رگلاتور و همچنین کپسولهای حاوی گاز را مرتبا و قبل از کار، از نظر سلامت بررسی کنید.

* علاوه بر این که کپسولها باید در جای خنک و دور از تابش آفتاب نگهداری شوند، در هنگام جا به جایی و نگهداری نیز باید فرض کنید حتی کپسولهای خالی نیز پر هستند.

* سیلندرها تحت فشار گاز موجود هستند پس در نقطه ای که از آنها نگهداری می کنید، هیچ شئ قابل اشتعالی قرار ندهید.

* به هیچ عنوان از روغن برای روان کردن مهره های مربوط به کپسول اکسیژن و دستهای روغنی یا گریسی برای روشن کردن مشعل استفاده نکنید چون خطر انفجار وجود دارد. حتی با مشاهده ی روغن و چربی اطراف تجهیزات دستگاه برش حتما نسبت به پاکسازی اقدام کنید.

* به تجهیزات دستگاه هوا برش مخصوصا کپسول یا رگلاتور ضربه وارد نکنید.

* کپسولها را روی زمان بغلطانید، کافیست از چرخ دستی استفاده کنید.

رنگ کپسولهای گاز بر اساس استاندارد جهانی

رنگ بدنهنام گاز
مشکیاکسیژن – دی اکسید کربن – آمونیاک
قهوه ایهلیوم – نئون
خاکستری تیرهازت
زرشکیاستیلن
آبیآرگون
ارغوانی روشناتیلن- اکساید اتیلن
قرمزمنو اکسید کربن- هیدروژن – متان
زردکلر
خاکستریهوا

 

بر روی برخی سیلندرها خط هایی می گذارند که هر کدام بیانگر مطلبی هستند

رنگ زرد = گاز سمی است

رنگ قرمز= قابل اشتعال است

قیمت کپسول نوی هوا برش

قیمت کپسولهای هوا برش بر اساس لیتر و تاریخ ساخت تعیین میگردد. سود یک کپسول بسیار ناچیز است و شرکتهایی که اقدام به فروش این تجهیزات میکنند غالبا سود خود را از فروش تعداد بالا به دست می آورند. از جمله مواردی که بر قیمت تاثیر گذار است جنس و کشور تولید کننده ی آن می باشد. جنس برخی کپسولها آلومینیوم و برخی فولاد است.

کپسول هوا برش دسته دوم

کپسول هوا برش دسته دوم
کپسول هوا برش دسته دوم

هنگامی که یک کپسول نو خریداری میشود و گاز موجود در آن تخلیه می گردد، دیگر به آن کپسول دسته دوم گفته میشود. این کپسول های خالی قابلیت این را دارند که مجدد به چرخه ی مصرف برگردند، به همین جهت یا به صورت کپسول خالی و یا کپسول شارژ شده به فروش میرسند.

کپسولهای حاوی اکسیژن به دلیل مصرف بیشتر بالاترین میزان خرید و فروش را در بر میگیرد. اکثر مصرف کنندگان کپسولهای هوا برش به دلیل داشتن حرفه ی برش کاری، از کپسولهای با حجم بالا استفاده میکنند تا اولا نیاز به جا به جایی کمتری داشته باشند و در ثانی مدام مجبور به تعویض کپسولها نباشند.

از جمله دلایلی که افراد کپسولهای نوع دسته دو را انتخاب میکنند قیمت ارزان تر آن ها میباشد. در هر صورت هنگامی که شما کپسول نوی خود را به اتمام میرساند و برای پر کردن آن را به محل مورد نظر میبرید، کپسول شما را پر نمیکند، بلکه کپسول پر شده ی دیگری را وابسته به درصد سالمی کپسول شما انتخاب و تحویل میدهند.

حال ممکن است کپسول سالمی مانند شما موجود نباشد و در نهایت مجبورید در حد پایین تری انتخاب کنید. پس در هر صورت شما با خرید کپسول نو فقط تا اتمام شارژ آن را در اختیار خواهید داشت. از همین حیث خرید کپسول دسته دو در بین مصرف کنندگان آن رایج تر است.

نحوه شناخت کپسولهای خارجی هوا برش

کپسول هایی که از خارج وارد کشور میشوند یا دارای نشان ملی هستند و یا کشور صادر کننده روی کپسول خود ملیت را درج نکرده است. اما از ظاهر هر یک میتوان گفت که متعلق به کدام کشور هستند.

سیلندر آلمانی: پایه چهارگوش، قد بلند، وزن سنگین

سیلندر ژاپنی: قد کوتاه، سبک وزن

سیلندر روسی: پایه چهار گوش، قدی متوسط و سنگین وزن

سیلندر چینی: دو نوع قد کوتاه و بلند دارد که متناسب با قد ،وزنی کمتر و بیشتر از متوسط

سیلندر اروپایی: پایه گرد، بلند و کشیده و در عین حال بسیار سبک

هشدارهای لازم در هنگام خرید کپسول هوا برش دسته دوم

۱- هرگز کپسول هایی که اطلاعات روی آن مخدوش شده است را خریداری نکنید. از جمله اطلاعات مهم ثبت شده بر روی کپسول هوا گاز تاریخ انقضای آن است.

۲-کپسولهای دسته دوم ممکن است چندین دست در بین استفاده کنندگان گشته باشد پس از بابت سلامت کپسول و شیر آن مطمئن گردید.

۳- از بابت تو رفتگی و جوشکاری کپسول باید بی عیب باشد.

شارژ مجدد کپسول هوا برش

هنگامی که سیلندرهای مربوط به دستگاه خالی میشوند نیاز به شارژ مجدد دارند. به همین منظور کپسولهای خالی به شرکت هایی که انجام شارژ میکنند فرستاده میشود. در شرکت بر حسب نوع کپسول و گاز مربوطه، سیلندر را پر میکنند. در این میان اگر نیاز باشد که کپسول با گاز دیگری، پر شود، آن را شسته و از گاز جدید شارژ میشود.

قبل از پر کردن کپسول ابتدا ناظر، شیر آن را چک میکند اگر سالم بود که هیچ، اما اگر خراب بود جهت تعویض آن از مشتری کسب اجازه میشود، در صورت رضایت، کپسول شارژ میشود اما در صورت عدم رضایت از شارژ کپسول جلوگیری میشود. زیرا امکان نشت و حتی انفجار بسیار بالاست.

یکی دیگر از مواردی که ناظر از شارژ مجدد کپسول خودداری می کند، گذشتن تاریخ انقضای کپسول است.

برخی کارخانه ها به دلیل مصرف زیاد از کپسول ها گاها با شرکتهای مربوطه قرارداد شارژ ماهانه می بندند، به طوری که شرکت جهت حمل سیلندر و شارژ و بازگشت به کارخانه اقدام میکند تا فعالیت کارخانه دچار اختلال نگردد.

ضمنا قیمت شارژ هر کپسول به میزان ظرفیت آن بستگی دارد.

عواملی که بر قیمت کپسول هوا برش دسته دوم تاثیر گذار است

منظور از کپسول هوا برش 2 کپسول گاز و اکسیژن است. وقتی که قصد داریم آن را به شکل دسته دوم خریداری کنیم برایمان مهم است که چه قیمتی باید برای آن پرداخت کنیم.

شاید خرید کپسول نو با توجه به قیمت تعریف شده ی آن در بازار کار آسانی باشد اما کپسول دسته دو را نمی توان به همین آسانی نرخ گذاری کرد، معمولا قیمت کپسولها با توجه به برخی موارد ارزیابی میشوند. از جمله ی این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- هر کپسول اطلاعات مخصوص به خود دارد که بر روی کپسول حک میشود، از جمله تاریخ تولید و انقضای آن، هر چه از میزان تولید آن گذشته باشد قیمت کپسول کاهش پیدا میکند.

هنگامی که تاریخ کارایی کپسول به اتمام میرسد اگه هنوز از لحاظ ظاهری در حد سالم باشد آن را برای تست فشار به کارخانه ی مربوطه ارسال میکنند. با دریافت برگه ی سلامت تست، کپسول مجدد به چرخه ی استفاده برمیگردد. قطعا این عامل نیز بر نرخ گذاری موثر خواهد بود.

سالم بودن از نظر ظاهری

۲- سالم بودن از نظر ظاهری نیز از دیگر عوامل موثر بر قیمت کپسول هوا برش دست دوم است. فرو رفتگی و خش فراوان نشان از مصرف بیشتر یا نگهداری ضعیف تر دارد. حتما به این نکته توجه داشته باشید.

۳- سالم بودن شیر کپسول منوط به جا به جایی و استفاده ی صحیح است. در غیر این صورت ممکن است دچار شکستگی فلکه، سفت شدن نافی، از کار افتادن رزوه ها بابت آچار کاری نادرست، و نشتی گردد. هنگام تعیین قیمت کپسول هوا برش دست دوم، دقت کنید که شیر کپسول کاملا سالم باشد.

۴- از مهمترین مواردی که هرگز نباید در ارزیابی قیمت کپسول هوا برش دست دوم به راحتی از آن عبور کنید، کپسولهای جوشکاری شده است.

برخی به دلایل منفعت طلبانه و عدم انهدام سرمایه شان، متاسفانه در هنگام سوراخ شدن کپسول، آن را جوشکاری می کنند و غافل از این که یک بمب موشکی میسازند و جان فرد بی اطلاع را با خطر رو به رو میکنند. پس در صورت خرید کپسول دسته دو، حتما آن را کامل بررسی کنید.

کپسولها برای نو دیده شدن و دریافت قیمت بالاتر رنگ آمیزی میشوند

۵- کپسولها برای نو دیده شدن و دریافت قیمت بالاتر رنگ آمیزی میشوند. در این موارد لازم است بیشتر از پیش دقت کنید تا وضعیت سلامت کپسول را بررسی کنید. در حاضر کپسولها از پنج تا پنجاه لیتری هستند اما نوع چهل لیتری آن خواهان بیشتری دارد.

۶- سایز بندی کپسولها نیز میتواند بر قیمت کپسول هوا برش دست دوم تاثیر گذار باشد. این ظرفیت ها بر اساس لیتر مشخص می گردند.

۷- داشتن یا نداشتن کلاهک همان گونه که در ایمنی شیر کپسول اهمیت دارد، در قیمت گذاری نیز بی تاثیر نیست.

بهترین حالتی که میتوانید از خرید خوب و مناسب بودن قیمت کپسول هوا برش دست دوم اطمینان کامل داشته باشید، زمانی است که از یک مجموعه ی معتبر و با سابقه خرید کنید.

انواع کپسول هوا برش

انواع کپسول هوا برش
انواع کپسول هوا برش

برای نگهداری از گازهای فشار بالا معمولا از کپسول استفاده میشود. برای ساخت این کپسولها از فلزاتی چون آلومینیوم و فولاد بهره گیری شده تا مقاومت بالایی در مقابل این فشار داشته باشند. کپسولهای فولادی وزنی سنگین تر از کپسولهای آلومینیومی دارد اما از نظر کارایی هر دو یکسان هستند.

سیلندرها بنا بر گازی که در خود حمل میکنند رنگ آمیزی و با توجه به ویژگی هایشان خط گذاری می گردند. این علامت گذاری برای این منظور است که در هنگام استفاده به رنگ آن توجه گردد و از بروز حوادث ناگواری که ناشی از گاز اشتباه میشود جلوگیری شود.

کپسول دو لیتری:

کوچکترین سایز کپسول است که علاوه بر قابلیت حمل، بیشترین استفاده ی آن به عنوان اکسیژن طبی می‌باشد. برای تشخیص بهتر، آن را به رنگ سفید درآورده اند و همان طور که از اسمش پیداست دو لیتر ظرفیت هر کپسول است.

کپسول پنج لیتری:

این کپسول بزرگتر هستند و قابلیت حمل دستی سخت‌تری دارد. این نوع کپسول هم بیشتر مصرف پزشکی دارد.

کپسول ده لیتری:

اگر دیگر از کپسولهای قابل حمل خارج شویم به کپسولهای ثابت برسیم، از پرطرفدار ترین و کوچکترین نوع کپسول ثابت، همین کپسولهای ده لیتری است

شما در حال خواندن پست انواع سرپیک هوا برش هستید.

کپسول چهل لیتری:

بزرگترین و پر مصرف ترین کپسول با مصرف صنعتی است که عموما در دستگاه های هوا برش نیز کاربرد فراوانی دارد. دو نوع کوتاه قد و بلند قد هستند و جنس کپسول نیز از فولاد ساخته میشود که در مقابل این حجم گاز، قدرت مقاومت بالایی داشته باشد.

نکات مهم در مورد  قیمت کپسول هوا برش دست دوم

۱- اکسیژن دستگاه هوا برش باید خلوص بالای ۹۹ درصد داشته باشد، چرا که حتی پایین بودن یک درصد از این خلوصیت، باعث کاهش نصف کارایی آن در برشکاری میشود

نکته: خلوص کمتر از نود و هفت درصد، برای دستگاه برشکاری هیچ کارایی ندارد.

۲- فشار اکسیژنی که به دستگاه وارد میشود باید حداقل یک و نیم بار و حداکثر ده بار باشد.

۳- برای تهیه ی اکسیژن میتوان هم نوع مایع و هم نوع گاز آن را تهیه کرد اما نوع مایع مزیت بیشتری دارد از جمله درجه ی خلوص بالاتر، قیمت پایین تر و خطر کمتر

۴- برای کپسول گاز میتوان از استیلن، گاز مایع یا گاز طبیعی استفاده کرد، فقط باید مراقب فشار بود که حداقل یک و نیم بار و حداکثر شش بار باشد.

۵- اگر از گاز مایع اکسیڙن استفاده میکنید، در نظر داشته باشید که در فصول سرد فشار آن کاهش می یابد و لازم است اندکی حرارت خیلی ملایم بر آن بدمید. برای جلوگیری از بروز خطر به هیچ عنوان کپسول را برعکس نکنید و حرارت مستقیم ندهید .

https://cutt.ly

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.