بهترین دستگاه جوش

بهترین دستگاه جوش

در این مقاله قصد داریم بهترین دستگاه جوش را برای اتصال انواع متریال ها معرفی کنیم.

امروزه استفاده از جوشکاری با پیشرفت صنایع مختلف بسیار گسترش پیدا کرده است. بنابراین شناخت بهترین دستگاه جوش از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

مصرف جوشکاری فراتر ا اتصلات فلزات است. زیرا در اتصال سرامیک ها، کامپوزیت ها و … نیز از جوشکاری استفاده می شود. برای اتصلات در هر بخش و صنعتی دستگاه جوش مناسب و مخصوص با آن نیاز است.

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه جوش خواهیم پرداخت و بهترین دستگاه جوش را معرفی خواهیم کرد. کارشناسان سایت بالن گاز اطلاعات کاملی در خصوص بهترین دستگاه جوش در اختیار شما قرار می دهند.

در این مقاله می خوانیم:

کاربرد دستگاه جوش

انواع دستگاه جوش

بهترین دستگاه جوش

انواع جوشکاری فلزات با اینورتر

انواع دستگاه های جوشکاری اینورتر در ایران

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش اینورتر

نکاتی در خصوص نگهداری از دستگاه جوش اینورتر

نکات مهم در خصوص خرید بهترین دستگاه جوش

نکاتی در خصوص الکترودها در دستگاه جوش

سخن پایانی

 

کاربرد دستگاه جوش

کاربرد دستگاه جوش
کاربرد دستگاه جوش

دستگاه جوش وسیله ای کارآمد است که در تولیدات صنعتی و خانگی برای اتصال دائم قطعات مختلف به کار می رود. عمده ترین کاربرد دستگاه جوش اتصالات فلزات می باشد.

اما برای اتصال برخی مواد غیر فلزی نیز به کار می رود. عملیات جوشکاری و اتصال قطعات تک مرحله ای نیست و طی چند فرایند در مراحل مختلف به روش های مختلف اتصال برقرار می شود.

از این رو دستگاه جوش های مختلفی با توجه به نوع قطعه، موقعیت مکانی، مهارت تکنیسین و … تولید شده اند تا در بخش های مختلف با توجه به نوع کارکرد مورد استفاده قرار بگیرند.

با پیشرفت تکنولوژی و اعمال تغییراتی در ساختار دستگاه جوش های قدیمی، امروزه طیف گسترده ای از انواع دستگاه جوش را داریم که در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم از پست تفاوت جوش آرگون و co2 دیدن کنید.

سه نوع روش جوشکاری در صنایع مختلف وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • جوشکاری زیر پودری
 • جوشکاری با سیم
 • جوشکاری الکترود دستی

انواع دستگاه جوش

انواع دستگاه جوش
انواع دستگاه جوش

جریان الکتریکی لازم برای قوس الکتریکی از طریق منبع تغذیه تامین می شود. این جریان الکتریکی ممکن است AC (متناوب) یا DC (مستقیم) باشد.

در دستگاه های جوش تامین انرژی الکتریکی به روش های مختلفی انجام می شود که همین موضوع سبب ایجاد انواع دستگاه جوش های مختلف شده است. در این بخش انواع دستگاه جوشکاری را بیان می کنیم و در نهایت بهترین دستگاه جوش را معرفی خواهیم نمود.

دستگاه جوش اینورتر:

دستگاه جوش های اینورتر نسل جدیدی از دستگاه جوش ها هستند که استفاده از آن ها مزایای زیادی دارد. کیفیت اتصال قطعات فلزی با دستگاه جوش های اینورتر بسیار خوب است. علاوه بر این وزن کمی که این دستگاه جوش ها دارند سبب شده است در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع الکتریکی دستگاه جوش اینورتر به صورت DC است. اما دستگاه هایی نیز وجود دارند که منبع الکتریکی آن ها هر دو جریان DC و AC است.

مبدل های الکتریکی در دستگاه جوش اینورتر دارای سوییچ قدرتی هستند که عمکرد تمام مبدل های الکتریکی به این سوییچ ها وابسته است. سوییچ های مورد استفاده در دستگاه جوش اینورتر از نوع MOSFET  و IGBT می باشد.

در دستگاه جوش های اینورتر از به جای استفاده از هسته های آهنی از مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. همین موضوع سبب شده است انواع مختلفی از دستگاه جوش اینورتر با کیفیت های مختلف در بازار بروز پیدا کند. از این رو شما در تهیه این نوع دستگاه جوش ها باید دقت بیشتری داشته باشید.

ظرفیت کاری این دستگاه ها بر روی آن نوشته شده است و شما باید هنگام خرید به ظرفیت کار هر دستگاه نیز دقت کنید.

مزایای دستگاه جوش اینورتر:

 • مصرف برق کمتر
 • تولید قوس الکتریکی با پایداری بیشتر
 • ایجاد اتصالات با کیفیت
 • مقرون به صرفه بودن
 • سبک با قابلیت حمل آسان

معایب دستگاه جوش اینورتر:

 • قیمت بالای دستگاه جوش
 • گران بودن هزینه های تعمیر
 • حساسیت به گرد و غبار
 • خرابی بردها با پایین آمدن دما
 • کاهش انتقال حرارت با افزایش دما در اثر قرار گرفتن روی رادیاتورهای ترانزیستور

دستگاه جوش ژنراتور:

دستگاه جوش ژنراتور از جریان برق مستقیم استفاده می کند و دارای دو نوع زیر می باشد:

ژنراتور الکتریکی:

ژنراتور الکتریکی برای جوشکاری جریان برق را افزایش می دهد و به عنوان یک مولد شناخته می شود.

ژنراتور احتراقی:

ژنراتور احتراقی انرژی مورد نیاز خود را از طریق گازوئیل یا بنزین تامین می کند و عملرد آن همانند ژنراتور الکتریکی می باشد. دستگاه جوش ژنراتور احتراقی به دلیل داشتن آلودگی صوتی زیاد و تخریب زیست محیط کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مولد دستگاه جوش ژنراتور دینام مخصوص جوشکاری می باشد که جریان الکتریکی مستقیم برای دستگاه جوش تولید می کند. در دستگاه جوش های ژنراتور از هر نوع الکترودی می توانید استفاده کنید.

کیفیت اتصالات در این نوع دستگاه نیز بسیار خوب و با مرغوب است اما به دلیل داشتن حجم و وزن زیاد و همچنین هزینه های سنگین نگهداری و تعمیر، کمتر مورد استفاده جوشکاران قرار می گیرد.

با توجه به معایبی که دستگاه جوش های اینورتر دارند بسیاری از جوشکاران استفاده از دستگاه جوش اینورتر را ترجیح می دهند.

موتور جوش دیزلی:

این نوع دستگاه جوش زیر مجموعه ژنراتورها محسوب می شود. این دستگاه بعد از تولید جریان الکتریسیته  جریان را به صورت انبر و الکترود جوش هدایت می کند تا قوس الکتریکی ایجاد شود. موتور جوش دیزلی زمانی به کار می رود که جریان برق شبکه با آمپراژ بالا میسر نباشد.

موتور جوش دیزلی ترکیبی از یک موتور و یک ژنراتور از نوع جریان DC می باشد که بر روی یک شاسی مخصوص نصب شده است. موتور جوش دیزلی اتصالات با کیفیتی ایجاد می کند اما آلودگی صوتی و زیست محیط زیادی دارد. از این رو از آن فقط در پروژه های جوشکاری بزرگ استفاده می شود.

دستگاه جوش ترانسفورماتور:

دستگاه جوش ترانسفورماتور از انواع دیگر دستگاه جوش می باشد که برای ایجاد اتصلات از انرژی زیادی استفاده می کند.

با این حال ساده ترین نوع دستگاه جوش است که جریان AC را با شدت کم اما ولتاژ بالا به جریان الکتریکی با شدت بالا ولی ولتاژ کم تبدیل می کند.

میزان ولتاژ حدود 10 تا 50 ولت در نظر گرفته می شود و شدت جریان الکتریکی حدود 50 تا 400 آمپر می باشد. این نوع ویژکی دستگاه جوش ترانسفورماتور سبب افزایش ایمنی جوشکاری می گردد زیرا با کاهش ولتاژ احتمال خطر برق گرفتگی بسیار کاهش می یابد.

در دستگاه جوش ترانسفورماتور برای راه اندازی دستگاه از دو سیم پیچ اولیه و ثانویه استفاده می شود و زمانی که دستگاه به برق متصل می گردد با وارد شدن برق به سیم پیچ اولیه یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود.

این میدان مغناطیسی بر روی سیم پیچ دوم تاثیر می گذارد. در این شرایط شدت و ولتاژ جریان ورودی برای جوشکاری تنظیم خواهد شد.

دستگاه های جوش ترانسفورماتور در دو نوع ساده و پیچیده در بازار وجود دارند که در نوع ساده آن می توان حتی با باتری ماشین دستگاه را راه اندازی کرد. اما در انواع پیچیده آن از IGBT یا کنترل های الکترونیکی CNC استفاده شده است.

انواع دستگاه جوش های ترانسفورماتور در حین جوشکاری جرقه های زیادی ایجاد می کنند و امکان استفاده از هر نوع الکترودی در آن ها وجود ندارد. این نوع دستگاه ها این قابلیت را دارند که در زمان نیاز به آمپراژ بالا به صورت موازی قرار گرفته و مورد استفاده قرار بگیرند.

دستگاه جوش دینام:

دستگاه جوشکاری دینام یک دستگاه با مولد جریان مستقیم است. یعنی با حرکن دورانی برق مناسب و مورد نیاز برای جوشکاری را تولید می کند.

این نوع دستگاه جوش از یک موتور که ژنراتور مولد جریان مستقیم را دوران می دهد تشکیل شده است. از این رو دینام را می توان یک نوع ژنراتور دانست.

این نوع دستگاه جوش دارای دو نوع دینام جوش کارگاهی و موتور جوش می باشد. موتور محرکه نوع دینام جوش کارگاهی، الکتریکی و موتور جوش بنزینی یا گازوئیلی می باشد.

دستگاه جوش رکتی فایر:

دستگاه جوش رکتی فایر دارای مبدل هایی می باشد که جریان AC را به جریان DC تحت شدت 380 یا 220 ولت تبدیل کرده و انرژی مورد نیاز برای جوشکاری را تامین می کند.

این نوع دستگاه ها با جریان برق سه فاز کار می کرنند. رکتی فایرها همانند دستگاه های ترانسفورماتورها هستند با این تفاوت که یک سیستن یکسو کننده جریان الکتریکی به آن ها اضافه می شود. در دستگاه جوش رکتی فایر می توان از الکترودهای مختلفی استفاده کرد.

دستگاه های رکتی فایر دارای دو نوع نیم موج و موج کامل می باشند. در نوع نیم موج آن جریان الکتریکی از قطب منفی یا مثبت عبور می کند و دستگاه تنها دارای یک یا دو دیود می باشد. اما در نوع موج کامل جریان الکتریکی از هر دو قطب عبور کرده و دارای چهار دیود می باشد.

جوشکاری با دستگاه جوش رکتی فایر از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. این نوع دستگاه را بیشتر در پروژه های سنگین صنعتی استفاده می کنند.

زیرا وزن زیاد آن امکان استفاده در موارد جزئی را از بین برده است. دستگاه جوش رکتی فایر گران ترین دستگاه در میان دستگاه جوش ها می باشد.

یکی از مزایای استفاده از این نوع دستگاه جوش کار کردن بدون دسترس به برق شهری می باشد و همین موضوع می تواند بسیار کارآمد باشد.

با استفاده از این دستگاه جوشکاران می توانند فلزات بزرگ ضد زنگ و غیر آهنی را نیز جوشکاری کنند. اما با توجه به وزن زیاد، حساسیت در افت ولتاژ، افت ولتاژ در شبکه های برق و هزینه بالای آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین دستگاه جوش

در بخش قبلی انواع دستگاه جوش را معرفی کردیم و ویژگی های هر یک را بیان نمودیم. در این بخش با بیان تفاوت های دستگاه جوش اینورتر با سایر دستگاه جوش ها متوجه خواهید شد که دستگاه جوش اینورتر بهترین دستگاه جوش برای اتصالات می باشد.

مهم ترین تفاوت دستگاه جوش اینورتر با سایر دستگاه جوش ها در روش تبدیل کردن جریان AC به جریان DC می باشد. در دستگاه جوش اینورتر از ابتدای شروع جوشکاری جریان ورودی AC به وسیله یک رکتی فایر به جریان DC یا مستقیم تبدیل می شود.

اما در دیگر دستگاه های جوشکاری از یک دستگاه تقویت کننده ولتاژ با هسته ی آهنی بزرگ استفاده می شود تا مقدار جریان پایین با ولتاژ بالا به جریان بالای متناوب با ولتاژ پایین تبدیل گردد. سپس جریان AC به کمک رکتری فایر به جریان DC تبدیل می شود.

جریان الکتریکی حاصل شده در دستگاه جوشکاری اینورتر فرکانس بالایی در حدود 10 هزار تا 20 هزار هرتز ایجاد می کند. برای ایجاد چنین فرکانسی مدارهای الکترونیکی جایگزین هسته آهنی در دستگاه های اینورتر شده اند.

یکی از دلایلی که باعث شده است دستگاه جوش اینورتر به بهترین دستگاه جوش تبدیل شود

یکی از دلایلی که باعث شده است دستگاه جوش اینورتر به بهترین دستگاه جوش تبدیل شود این است که این دستگاه بسیار سبک و کوچک نسبت به دیگر دستگاه های جوشکاری می باشد.

علاوه بر این دستگاه اینورتر برق کمتری نسبت به دیگر دستگاه ها مصرف می کند. تکنولوژی به کار رفته در دستگاه جوش اینورتر سبب شده است هزینه های ساخت آن بسیار کمتر از نمونه های دیگر باشد.

همین موضوع سبب شده است دستگاه جوش با قدرت و کیفیت بسیار بالاتری تولید شود. یکی دیگر از مزایای دستگاه جوش اینورتر این است که در آن می توان از انواع الکترود استفاده کرد.

میزان آمپر دریافتی دستگاه اینورتر حدود 18 تا 22 آمپر می باشد اما در دستگاه های دیگر نظیر رکتی فایر میزان آمپر دریافتی تا 25 آمپر نیز افزایش می یابد. همین موضوع سبب ایجاد نوسانات برق منزل می گردد.

اما با دستگاه جوشکاری اینورتر چنین مشکلاتی به هیچ وجه ایجاد نمی شود. وجود چنین مزایایی سبب شده است مصرف استفاده از دستگاه جوشکاری اینورتر روز به روز افزایش یابد.

ویژگی های دستگاه جوش اینورتر:

 • جوشکاری بدون قطعی برق
 • ایجاد حوضچه های جوش و قوس الکتریکی مناسب
 • عدم داشتن صدای زیاد
 • داشتن قابلیت کنترل جریان در زمان جوشکاری بر اساس نیاز جوشکار
 • امکان جوشکاری به وسیله انواع الکترودهای رتیلی، قلیایی، سلولزی و انواع سیم و فیلرهای جوشکاری

متریال های قابل جوشکاری با اینورتر

شما می توانید برای اتصال متریال های زیر از دستگاه جوش اینورتر استفاده کنید:

انواع فولاد شامل فولادهای خفیف، کم کربن، آهن فرفورژه، کروم، مولی، فولاد آلیاژی، منگنز، چدن و کورتن

آلومینیوم (سری آلیاژ هزار تا 7 هزار)

برنج (کارتریج c330، c360)

طلا (نمرات جواهرات)

مس (فاقد اکسیژن – سطوح سخت – فسفر بدون اکسیداسیون)

انواع کاربردهای دستگاه جوش اینورتر

انواع کاربردهای دستگاه جوش اینورتر
انواع کاربردهای دستگاه جوش اینورتر

از دستگاه جوش اینورتر جوشکاران می توانند در طیف وسیعی از صنایع استفاده کنند. از جمله کاربردهای مهم دستگاه جوش اینورتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع هوایی
 • انواع طرح های سنعتی
 • ساخت خطوط و لوله های نفتی
 • تولید خودرو
 • ساخت ماشین آلات صنعتی
 • کارخانه های صنایع شیمیایی
 • صنعت کشتی سازی
 • ساخت خطوط و تجهیزات ریلی
 • پروژه های مختلف ساختمانی

انواع جوشکاری فلزات با اینورتر

بسته به این که چه نوع متریالی را جوشکاری می کنید باید یک نوع دستگاه اینوتر استفاده کنید. هر یک از دستگاه ها دارای ویژگی هایی می باشند و مزایای به خصوصی دارند. با توجه به اهداف جوشکاری سه نوع دستگاه جوشکاری مورد استفاده جوشکاران قرار می گیرد که شامل موارد زیر هستند:

جوشکاری میگ (MIG)

جوشکاری میگ که به معنای جوشکاری گاز بی اثر فلزی می باشد با عنوان جوشکاری قوسی با گاز محافظ نیز شناخته می شود.

گاز محافظ مورد استفاده در این دستگاه کربن دی اکسید می باشد که از مخزن کپسول تامین می گردد. در واقع قوس الکتریکی حوضچه جوش و محل های حرارت دیده اطراف آن توسط گاز محافظ یا ترکیبی از گازها محافظت می گردد.

این گاز از کپسول و سر مشعل در حین جوشکاری روی مناطق ساطع می شود. در دستگاه جوشکاری میگ مگ قوس الکتریکی ایجاد می شود تا حرارت لازم برای ذوب شدن فلز و اتصال به یکدیگر تامین گردد. در این نوع روش جوشکاری از سیم جوش به عنوان فلز پر کننده حین جوشکاری استفاده می گردد.

وجود سیم جوش و گاز محافظ برای جلوگیری از ورود هوا در زمان ذوب شدن فلز ضروری است. در صورت ورود هوا به محل آلودگی ایجاد می شود.

جوشکاری به روش میگ مگ مزایا و ویژگی هایی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • امکان اتصال ورق های کمتر از 2 میلیمتر
 • سرعت بیشتر اتصال فلزات
 • افزایش رسوب
 • تغذیه سیم جوش به صورت مداوم
 • استفاده از سیم جوش با قطر کم
 • یادگیری آسان روش جوشگاری میگ
 • سرعت بالا در جوشکاری
 • عدم وجود آلودگی و خاکستر

جوشکاری تیگ (TIG)

جوشکاری تیگ که با نام جوشکاری گاز بی اثر تنگستن نیز شناخته می شود مناسب فلزات واکنش پذیری نظیر منیزیم و آلومینیوم می باشد.

جوشکاری تیگ همانند جوشکاری میگ پرکاربرد است و در صنایع مختلف کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

در جوشگاری تیگ برای محافظت از جوشکاری از گاز بی اثر آرگون استفاده می گردد. علاوه بر این در جوشکاری تیگ جوشکاری به صورت نقطه ای انجام می شود.

جوشکاری در این روش به صورت دستی انجام شده و اکسیداسیون مهار می گردد. برای جوشکاری در روش تیگ به یک الکترود تنگستن غیر مصرفی و یک ماده پر کننده نیاز می باشد.

ویژگی ها و مزایای جوشکاری تیگ شامل موارد زیر است:

 • امکان اتصال فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی بسیار نازک
 • کیفیت بالای جوشکاری
 • ظاهر خوب و زیبای اتصالات
 • امکان تنظیم گرمای ورودی

جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)

جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)
جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)

این نوع جوشکاری که برای اتصال فلزاتی نظیر فولاد، استیل ضد زنگ و چدن مورد استفاده قرار می گیرد، از یک الکترود مصرفی با پوشش شار استفاده می گردد.

قوس الکتریکی بین الکترود و فلزاتی که به یکدیگر متصل شده اند از طریق جریان الکتریکی توسط منبه تغذیه تامین می گردد.

پوشش شار روی الکترود در حین جوشکاری از هم پاشیده می شود و یک گاز محافظ تولید می کند. وجود چنین گازی برای بروز هر گونه ناخالصی درون جوشکاری ضروری است.

از ویژگی های روش جوشکاری SMAW می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگاری بالا با اکثر آلیاژها یا اتصالات
 • امکان استفاده در هر مکانی
 • سازگاری بالا با فلزات زنگ زده و دارای آلودگی
 • امکان اتصال فلزات ضخیم
 • مقرون به صرفه

جوشکاری قوسی توپودری (FCAW)

در این نوع جوشکاری اتصال فلزات از طریق سیم الکترود لوله ای قابل مصرف صورت می گیرد. برای جوشکاری قوس الکتریکی با سیم توپودری مصرفی به دستگاه هایی نیاز است که تغذیه شونده یا سیم جوش داشته باشند. برای این نوع دستگاه ها منبع برق ثابتی مورد نیاز می باشد.

جوشکاری در روش قوسی توپودری سرعت بالایی دارد و دستگاه جوش نیز قابل حمل می باشد. این نوع جوشکاری معمولا برای فولاد، فولادهای ضد زنگ و فلزات زنگ زده استفاده می شود.

ویژگی ها و مزایای جوشکاری قوسی توپودری شامل موارد زیر می باشد:

 • امکان استفاده حتی در با وزش باد
 • اتصالات مطلوب حتی روی فلزات زنگ زده و کثیف
 • مناسب جوشکاری خارج از موقعیت
 • رسوب پذیری بالا

انواع دستگاه های جوشکاری اینورتر در ایران

انواع دستگاه های جوشکاری اینورتر در ایران
انواع دستگاه های جوشکاری اینورتر در ایران

دستگاه جوش اروپایی:

این نوع دستگاه ها در صورتی که نوع اصل آن ها یافت شود کیفیت خوبی دارند و بهترین گزینه برای جوشکاری می باشند.

دستگاه جوش ایرانی:

دستگاه جوش های ایرانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و نسبت به نوع چینی و ترکی عملکرد و کیفیت بسیار بیشتری دارند.

دستگاه جوش چینی و ترکی:

کیفیت دستگاه جوش های ترکی نسبت به دستگاه جوش های چینی بهتر است. با این حال هیچ یک کیفیت دستگاه جوش ایرانی را ندارند. دستگاه های چینی در صورت خرابی غیر قابل تعمیر هستند و معمولا بعد از چند بار استفاده کارایی خود را از دست می دهند.

بهترین مارک دستگاه جوش اینورتر

بهترین مارک دستگاه جوش اینورتر
بهترین مارک دستگاه جوش اینورتر

مارک های مختلفی از بهترین دستگاه جوش در بازار وجود دارد که از نظر کیفیت، کارایی، کاربرد و قیمت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. بنابراین چیزی به عنوان بهترین مارک دستگاه جوش وجود ندارد. زیر بهترین از نظر هر شخصی متفاوت تعریف می شود.

هر دستگاهی بتواند بهترین جوشکاری را ایجاد کند و اهداف جوشکار را برآورده سازد بهترین مارک دستگاه جوش محسوب می شود.

با این حال باید در نظر داشته باشید که برخی از تولید کنندگان دستگاه جوش برای افزایش کیفیت و کارایی محصولات خود از بهترین متریال استفاده کرده و محصولات خود را طبق آخرین استانداردها مونتاژ و عرضه می کنند. در این صورت بهترین دستگاه جوش را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

این در حالی است که برخی از تولید کنندگان برای سود بیشتر از متریال بی کیفیت استفاده می کنند. طبیعی است که برای به دست آوردن بهترین دستگاه جوش لازم است بیشتر هزینه کنید.

از جمله بهترین برندهای دستگاه جوش می توان به هیوندای، آلفا، ایران ترانس، اینهل، صباالکتریک، آنکور، گام الکتریک، توسن، آروا، محک، ترنس، اسپد، رونیکس و استرانگ اشاره نمود. دستگاه جوش هایی که عنوان شد.

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش اینورتر

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش اینورتر
نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش اینورتر

در زمان استفاده از بهترین دستگاه جوش لازم است به نکاتی توجه داشته باشید تا جوشکاری به بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد. بنابراین به نکات زیر در زمان استفاده از دستگاه جوش دقت داشته باشید:

در حین جوشکاری نسبت قطر با طول کابل را در نظر بگیرید و در صورت نیاز از کابل بلندتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که به ازای هر 10 متر قطر کابل باید سایز دستگاه را افزایش دهید.

در زمان روشن یا خاموش کردن دستگاه جوش حتما ولوم جریان را ببندید.

بعد از اتمام کار دستگاه را به مدت 5 دقیقه روشن نگه دارید تا خنک شود.

بهتر است دستگاه را زیر نور خورشید یا زیر باران قرار ندهید.

بهتر است دستگاه را به صورت منظم تمیز کنید تا از نشستن گرد و غبار روی تجهیزات جلوگیری شود.

به سیکل کاری دستگاه دقت داشته باشید

به سیکل کاری دستگاه دقت داشته باشید و از استفاده بیش از حد توان دستگاه پرهیز کنید.

به صورت دوره ای تمام اجزای دستگاه جوش را به ویژه قطعات الترونیکی، اتصالات و مدار جریان برق را بررسی کنید. فیوز و ولتاژ دستگاه را مرتب چک کنید تا مشکلی برای آن ها وجود نداشته باشد. برای تنظیم دقیق ولتاژ و آمپر از دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کنید.

در دستگاه های جوش یکی از اجزای مهم غلطک ها می باشند که وظیفه هدایت سیم را به عهده دارند. این غلطک ها باید به صورت صحیح تنظیم شوند تا به راحی حرکت کرده و سیم را به خوبی هدایت کنند. در صورت خرابی غلطک ها حتما باید تعویض شوند.

در صورتی که غلطک خراب شود فیدر نیز آسیب می بیند. از این رو به صورت مکرر فیدر را نیز بررسی کنید. در صورت خرابی غلطک فورا آن را تعویض کنید تا فیدر دچار آسیب نشود.

باید به صورت دوره ای جریان گاز درون دستگاه نیز بررسی شود. گاهی ممکن است جریان گاز دچار گرفتگی شود و شما متوجه آن نشوید. مراقب باشید گاز دچار نشتی نشود. در صورت خروج نامنظم گاز کیفیت جوشکاری کاهش می یابد.

علاوه بر مواردی که بیان شد باید دستگیره ها، دکمه ها، ولوم ها و … را نیز به صورت دوره ای بررسی کنید.

نکاتی در خصوص نگهداری از دستگاه جوش اینورتر

نکاتی در خصوص نگهداری از دستگاه جوش اینورتر
نکاتی در خصوص نگهداری از دستگاه جوش اینورتر

در صورتی که یک دستگاه جوش اینورتر دارید بهتر است به صورت دوره ای تجهیزات درون آن را تمیز کنید. تمیز کردن دستگاه جوش سبب افزایش طول عمر دستگاه می شود. در این صورت در هزینه ها از جمله هزینه تعمیرات و هزینه خرید دستگاه جدید صرفه جویی می شود.

با توجه به این که دستگاه های جوش معمولا در محیط های آلوده و پر از غبار استفاده می شوند، رسیدگی به آن ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

زیرا اجزای داخلی دستگاه جوش نسبت به آلودگی و غبار حساس می باشند. به طور مثال آلوده شدن برد دستگاه سبب اختلال در عملکرد دستگاه و کاهش کیفیت دستگاه می شود. علاوه بر این آلودگی در دستگاه از خنک شدن دستگاه جلوگیری می کند.

همین موضوعات سبب کاهش عمر مفید دستگاه هستند. باید این را بدانید که فن های دستگاه سبب ورود بیشتر گرد و عبار به داخل دستگاه می گردد.

بنابراین تمیز کرده دوره ای دستگاه جوش از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که دستگاه جوش شما زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر در محیط های آلوده و غبارآلود حضور دارد، بهتر است هفته ای یک بار نسبت به پاک سازی آن اقدام کنید. در غیر این صورت تمیز کردن ماهی یک بار دستگاه کفایت می کند.

نحوه تمیز کردن دستگاه جوش

نحوه تمیز کردن دستگاه جوش
نحوه تمیز کردن دستگاه جوش

حتی بهترین دستگاه جوش موجود در بازار نیز نیاز به تمیز کاری دارد. در هنگام تمیز کردن دستگاه حتما توجه داشته باشید که دستگاه به برق متصل نباشد.

در زمان تمیز کاری باید به مواردی نظیر گارانتی دستگاه توجه کنید. به طور مثال اگر گارانتی اجازه می دهد درپوش اصلی دستگاه را بردارید تا عملیات پاک سازی را آغاز نمایید.

لازم است در زمان تمیز کاری پیچ های درپوش را با استفاده از کمپرسور باز کنید و تمام بخش های داخلی را تمیز نمایید.

مهم ترین قسمت دستگاه برد است که باید به دقت تمیز شود. کوچک ترین آلودگی در قسمت برد عمر دستگاه را کاهش می دهد.

تمام اجزایی که در دسترس شما قرار دارند را تمیز کرده و سپس درپوش را ببندید. در زمان تمیز کاری از یک دستمال تمیز که پرز ندهد استفاده کنید.

در صورتی که دستگاه به شدت کثیف است، باید بدانید که دوره های زمانی تمیز کاری باید کوتاه شوند. سعی کنید دستگاه را در محیط هایی قرار دهید که آلودگی کمتری داشته باشد.

جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه زمانی که خاموش است از یک پوشش محافظ مخصوص استفاده کنید.

پارچه های برزنتی بهترین گزینه برای این موضوع هستند. از دیگر اجزای مهمی که باید به خوبی تمیز شود تفنگ جوش می باشد. بیشترین قطرات جوش از تفنگ جوش خارج می شود.

در صورتی که تفنگ جوش کثیف باشد، جوشکاری دچار آلودگی می گردد و محل اتصال فلزات ظاهری ناخوشایند به خود می گیرد. بنابراین بهتر است در هنگام تمیز کاری به تفنگ جوش نیز دقت داشته باشید.

به تمیزی دستگیره های دستگاه نیز توجه داشته باشید زیرا در صورت کثیفی احتمال بروز شوک جریان برق وجود دارد که بسیار خطرناک می باشد.

بررسی گلوگاه و دمای دستگاه جوش:

بررسی گلوگاه و دمای دستگاه جوش:
بررسی گلوگاه و دمای دستگاه جوش:

گلوگاه در دستگاه جوش وظیفه انتقال جریان الکتریکی را دارد. لازم است به نکات زیر در خصوص گلوگاه دستگاه جوش دقت داشته باشید تا از بروز هر گونه مشکلی پیشگیری شود:

بهتر است گلوگاه دستگاه را به صورت مکرر چک کنید. زیرا چنانچه این گلوگاه دچار مشکل شده باشد جریان الکتریکی به صورت صحیح برقرار نمی شود.

در صورت عدم برقراری صحیح اتصال دستگاه جوش و عدم برقراری برق دستگاه جوش دمای دستگاه افزایش می یابد.در این صورت احتمال خرابی و سوختگی موتور افزایش خواهد یافت.

از این رو بهتر است دمای دستگاه نیز مرتب بررسی شود. در صورتی که اندازه کابل دستگاه نامناسب باشد، کابل داغ می شود. در این صورت باید فورا کابل را نعویض کرده و کابل مناسب جایگذاری کنید.

بررسی سیم و پیچ منتشر کننده دستگاه جوش:

بررسی سیم و پیچ منتشر کننده دستگاه جوش:
بررسی سیم و پیچ منتشر کننده دستگاه جوش:

سیم هایی که به دستگاه جوش متصل هستند یک طول عمر مفید دارند و بعد از مدتی فرسوده می شوند. در این صورت لازم است شما آن ها را تعویض کرده تا از بروز مشکلات جریان الکتریکی و کاهش کیفیت جوشکاری جلوگیری نمایید.

لازم است پیچ های دستگاه نیز در زمان تمیز کاری به خوبی تمیز شوند. نوک دستگاه جوش نیز از اجزایی است که بعد از مدتی فرسوده می شود و نیاز به تعویض دارد.

نکات مهم در خصوص خرید بهترین دستگاه جوش

نکات مهم در خصوص خرید بهترین دستگاه جوش
نکات مهم در خصوص خرید بهترین دستگاه جوش

انتخاب بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در صورتی که دستگاه جوش متناسب با نیاز خود را خریداری کنید به نتایجی مطلوبی از جوشکاری دست خواهید یافت. نکات مهمی که در هنگام خریداری دستگاه جوش اینورتر باید به آن توجه داشته باشید شامل موارد زیر می باشد:

انتخاب نوع دستگاه:

انتخاب نوع دستگاه اولین و مهم ترین نکته در بحث خرید دستگاه جوشکاری می باشد. شما باید دستگاه را متناسب با نوع متریالی که قصد اتصال آن ها را دارید انتخاب کنید.

نوع جوشکاری متناسب با اتصالی که می خواهید انجام دهید نیز اهمیت دارد. هر دستگاهی متناسب با یک نوع متریال است و هر دستگاهی جوشکاری متفاوتی را حاصل می کند. از این رو دستگاه باید متناسب با هدف از جوشکاری انتخاب گردد.

شدت جریانی:

شدت جریان که درواقع نشان دهنده قدرت دستگاه جوشکاری است، باید در اولیت بعدی انتخاب شما قرار گیرد. برای جوشکاری فلزات معمولی باید دستگاه های معمولی خریداری کنید

اما اگر قصد اتصال فلزات ضخیم را دارید باید دستگاه هایی با شدت جریان بیشتر خریداری نمایید. توجه داشته باشید که هر چه شدت جریانی دستگاه بالا باشد، دستگاه گران تر خواهد بود.

مکان مورد استفاده:

توجه به مکان مورد استفاده دستگاه جوشکاری نیز اهمیت زیادی دارد. دستگاه های جوشکاری در سه نوع صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی تولید و عرضه می شوند.

متناسب با نیاز خود یکی از این سه دستگاه را خریداری کنید. هر یک از این دستگاه ها قدرت و وزن متفاوتی دارند که باید در جای مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.

چرخه اجرا:

چرخه اجرا عبارت است از مدت زمانی که می توانید دستگاه را روشن کرده و از آن استفاده کنید. در واقع بعد از چرخه اجرا لازم است دستگاه خاموش شده و مدتی استراحت کند.

معمولا چرخه اجرا یا چرخه عملکرد به صورت درصد روی آن ثبت می شود. هر دستگاهی چرخه اجرا متفاوتی دارد. شما با در نظر گرفتن هدف های خود از جوشکاری باید بهترین دستگاه جوش را خریداری کنید.

نوع مبدل:

نوع مبدل که همان نوع دستگاه است، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در بخش های قبلی با بیان تفاوت های میان دستگاه های جوش با دستگاه جوش اینورتر فهمیدیم که بهترین دستگاه جوش، اینورتر می باشد. زیرا از هر جنبه ای نسبت به سایر مبدل ها بهتر است.

جابه جایی دستگاه:

نکته ی دیگری که در زمان خرید دستگاه جوش باید به آن توجه داشته باشید، وضعیت حمل و نقل دستگاه می باشد.

در صورتی که از دستگاه های جوش در بخش های خانگی و نیمه صنعتی استفاده می کنید بهتر است دستگاه های را خریداری نمایید که وزن کمی داشته باشند تا در زمان جابه جایی دچار مشکل نشوید.

در مورد دستگاه جوش های بزرگ نیز بهتر است محصولی را خریداری کنید که چرخدار باشد و یک دسته بر روی بدنه داشته باشد تا جابه جایی به راحتی انجام گیرد.

تبحر جوشکار:

افرادی که به تازگی وارد حوزه جوشکاری شده اند بهتر است در انتخاب نوع دستگاه جوش دقت داشته باشند. افراد تازه کار بهتر است از دستگاه جوش میگ استفاده کنند. افراد حرفه ای و ماهر می توانند از دستگاه جوش تیگ نیز استفاده نمایند.

بررسی قیمت دستگاه جوش:

بررسی قیمت دستگاه جوش:
بررسی قیمت دستگاه جوش:

دستگاه جوش ها با توجه به امکانات و کارایی هایی که دارند در انواع قیمت های مختلف در بازار عرضه می شوند. در مورد دستگاه های اینورتر باید بگوییم که نسبت به سایر دستگاه ها قیمت مناسبی دارند.

با این حال بهتر است قیمت را در اولویت نهایی خود قرار دهید. برای رسیدن به نتایج مطلوب از جوشکاری لازم است موارد دیگری به جز قیمت را در نظر داشته باشید. با این حال خرید دستگاه جوشکاری اینورتر سبب صرفه جویی در هزینه های شما به خصوص برق مصرفی خواهد شد.

ارتباط موقعیت جوشکاری و نوع اینورتر چیست؟

ارتباط موقعیت جوشکاری و نوع اینورتر چیست؟
ارتباط موقعیت جوشکاری و نوع اینورتر چیست؟

یکی از معیارهایی که افراد جوشکار در زمان خرید دستگاه جوش باید به آن دقت کنند زاویه استفاده از دستگاه می باشد. جوشکاری در سطوح افقی با جوشکاری در سطوح عمودی بسیار متفاوت است.

جوشکاری در سطوح افقی آسان است. اما جوشکاری در موقعیت های عمودی که زاویه زیادی با زمین دارند کمی مشکل است.

سرعت جریان سیم، ترکیب گاز یا مواد شیمیایی نکاتی هستند که جوشکار هنگام کار با سطوح عمودی باید به آن ها توجه داشته باشد.

یک جوشکار ماهر باید اطلاعات کاملی در خصوص ترکیب مناسب گاز و مواد پر کننده برای ایجاد یک جوش مستحکم و تمیز داشته باشد.

نکاتی در خصوص الکترودها در دستگاه جوش

نکاتی در خصوص الکترودها در دستگاه جوش
نکاتی در خصوص الکترودها در دستگاه جوش

باید بدانید که کیفیت جوشکاری تا حدود زیادی بستگی به الکترود مورد استفاده در دستگاه جوش دارد. در زمان انتخاب الکترود لازم است به مواردی نظیر کیفیت، ضخامت، نوع فلز، نوع جریان و جهت جوش دقت داشته باشید. چنین اطلاعاتی روی پوشش بسته بندی محصول درج شده است.

برخی از برندها آمپراژ مورد استفاده برای هر نوع ضخامتی از الکترود را پیشنهاد نمی کنند. از این رو در خریدار دستگاه جوش و الکترود مناسب باید دقت بیشتری داشته باشید.

برخی از افراد برای مشخص کردن دقیق ضخامت الکترود از ماشین حساب استفاده می کنند. ضخامت الکترود وابسته به ضخامت فلزی که قصد اتصال آن را دارید، می باشد. زیرا هر چه میزان فلز ضخیم تر باشد نیاز به عمق نفوذ بیشتر جوش است.

یکی از نکات مهم در خصوص انتخاب الکترود مناسب این است که در صورت استفاده از تنظیمات پایین تر در دستگاه جوش می توانید به چرخه کار بسیار خوبی روی دستگاه برسید.

به طور مثال اگر الکترود 1.5 میلی متری را در آمپراژ پایین تر از حد اکثر دستگاه استفاده کنید، می توانید با خرید یک دستگاه کوچک 160 آمپری به مدت چند ساعت جوشکاری کنید. یعنی با داشتن یک دستگاه جوش بزرگ و استفاده از تنظیمات چرخه وظیفه روی مقدار پایین تر می توانید در هزینه های صرفه جویی کنید.

سخن پایانی:

سخن پایانی:
سخن پایانی:

در این مقاله بهترین دستگاه جوش را معرفی کردیم و از مزایای آن سخن گفتیم. بهترین دستگاه جوش یعنی دستگاه جوش اینورتر دارای انواع مختلفی در بازار می باشد که با توجه به اهداف جوشکاری می توانید یکی را تهیه کنید.

دستگاه جوش باید حتما متناسب با نوع جوشکاری انتخاب شود. در غیر این صورت نتایج مطلوب را به همراه نخواهد داشت. بنابراین شما باید بدانید که چه هدفی از خرید دستگاه جوش دارید.

برای دریافت راهنمایی در خصوص شناخت انواع دستگاه جوش می توانید با کارشناسان ما در سایت بالن گاز تماس بگیرید.

در پایان تصویه می کنیم از قیمت دستگاه جوش زینسر و شارژ کپسول co2 جوشکاری مطلع شوید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.